چگونه و چه زمانی در معاملات فارکس بخریم و بفروشیم

خرید و فروش در فارکس

وقتی که صحبت از خرید و فروش در فارکس می‌شود، معامله‌ گران سبک‌ ها و روشهای منحصربفردی برای خودشان دارند. دلیلش این است که بازار فارکس یکی از نقدترین و بزرگترین بازارها در دنیا است و در نتیجه برای معامله کردن در آن، فقط یک روش وجود ندارد.

دانستن زمان خرید و فروش در فارکس، به عواملِ بسیاری بستگی دارد، اما زمانی که بازارها به دلیل وجود ریسک بالاترِ مربوطه، نوسان دارند، حجم خرید و فروش در آنها بیشتر است. در این مقاله، مفهومِ خرید و فروشِ ارز با استفاده از مثالهای کاربردی و همچنین منابع اضافی دیگر برای افزایش دانش تجربی شما در مورد معاملات فارکس، بررسی خواهد شد.

خرید و فروش در فارکس

 

خرید و فروش در فارکس به چه معناست

خرید و فروش جفت ارزهای فارکس شامل ارزیابی افزایش یا کاهش ارزشِ یکی از ارزها در برابر ارز دیگر می ‌باشد. این ارزیابی، تحلیل بنیادین و تکنیکال را به عنوانِ پایه ‌ی معاملات در بر می‌گیرد. وقتی که یک پایه شکل گرفت، معامله ‌گر به دنبال سایر جنبه‌ های بنیادین و تکنیکال می‌گردد؛ سطح‌ های مهم ورود و خروج را دنبال می‌کند، و فرایند مدیریت ریسک را به خاطر می‌سپارد.

خرید و فروش در فارکس

 

 

عواملی که بر جفت ارزها تاثیر می‌گذارند

 

خرید و فروش در فارکس

 

 

رویدادهای سیاسی

بی ثباتی دولت، فساد مالی و تغییرات دولت می‌تواند بر ارزش یک ارز تاثیر بگذارد – برای مثال، وقتی که رئیس جمهور ترامپ انتخاب شد، ارزش دلار افزایش یافت.

سیاست اقتصادی

از نقطه نظرِ بنیادین (fundamental standpoint) ، معامله‌ گران فارکس به دقت مراقب آمار و ارقام بیکاری، تولید ناخالص داخلی (GDP)، سیاست‌ های مالی و پولی هستند که بر ارزش ارزها تاثیر دارند. دنبال کردن یک تقویم اقتصادی مناسب که رویدادهای احتمالی را نشان می‌دهد میتواند مفید باشد؛ رویدادهایی که ممکن است بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار دهند.

تحلیل تکنیکال

معامله ‌گرانِ تکنیکال، به دنبالِ سطح ‌های مهم قیمت [یعنی سطح ‌های حمایت و مقاومت (Support & Resistence) ]، روندها (trends) و اندیکاتورهای دیگر هستند تا پایه ای را برای معاملات فارکس خود ایجاد کنند.

چگونه می‌توان جفت ارز EUR/USD را خرید و فروش کرد؟

ما با استفاده از جفت ارزِ EUR/USD (یورو/ دلار آمریکا)، مثالی را درمورد چگونگی و زمان خرید و فروش در فارکس، ارائه خواهیم کرد. فرض کنیم شما می‌خواهید جفت ارز EUR/USD بخرید. اگر هنگام فروش، ارزش EUR (یورو) نسبت به USD افزایش یافته باشد، شما سود کرده اید (البته این سود به میزان کمیسیون و کارمزدهای دیگر بستگی دارد). در این مثال ، معامله‌ گر، یورو می‌خرد و  در همان لحظه، دلار آمریکا می‌فروشد. برای مثال، اگر جفت ارز EUR/USD با قیمت ۱۱۳۰۰ خریده شود و جفت ارز در زمانی که معامله بسته می‌شود، به ۱۱۵۰۴ افزایش یابد، سودِ معامله ۲۰۴ پیپ می‌باشد. این موضوع در نمودار زیر نشان داده شده است:

خرید و فروش در فارکس

 

در این مثال، از دیدگاهِ تکنیکال استفاده شده است:

  • سطح ورود: الگوی کندل استیک ستاره‌ی صبحگاهی (Morning star candlestick) یک نقطه ‌ی ورود احتمالی را نشان می‌دهد که با استفاده از اندیکاتور RSI تائید شده است، و اندیکاتور RSI ، سیگنال اشباع فروش را نشان می‌دهد.
  • سطح خروج: از سطح‌ های مهم قیمت برای تعیین سطح حد سود اولیه استفاده می‌شود.

به همین ترتیب، یک معامله‌ گر بنیادین می‌تواند جفت ارز USD/JPY  (دلار آمریکا/ین ژاپن) را با دنبال کردن اخبار سیاسی و اقتصادی معامله کند. برای مثال، اگر معامله ‌گر پیش بینی کند که دولت فدرال، نرخ بهره (interest rates) را افزایش می‌دهد ، این کار ممکن است سرمایه ‌ی خارجی بیشتری را به سمت ایالات متحده آمریکا جذب کند و در نتیجه تقاضا برای ارز داخلی (USD) افزایش می‌یابد. اگر معامله‌ گر پیش بینی کند که ارزش دلار آمریکا افزایش می‌یابد، می‌تواند به دنبال ورود به پوزیشن خرید باشد. البته، این موضوع کاملا قطعی نیست چون اصول و تئوری‌های اقتصادی، همیشه در شرایط دنیای واقعی محقق نمی شوند. در جفت ارزهای فارکس، انجام پوزیشن‌ های فروش در مقایسه به خرید، نسبتا پیچیده ‌تر است. در بخش “نحوه‌ ی فروش در فارکس“، می‌توانید  اطلاعات بیشتر‌ی راجع به این موضوع به دست آورید.

آشنایی با مدیریت ریسک در هنگام خرید و فروش در فارکس

برای ماندگاری و دوام در معاملات فارکس، مدیریت ریسک الزامی ‌است. مدیریت ریسک نه تنها نسبت سود به زیان (risk/reward ratio) مثبت را در بر می‌گیرد بلکه شامل آشنایی با نوسان‌ های احتمالی هم می‌باشد. عواملی که بر جفت ارزهای فارکس تاثیر می‌ گذارند می‌توانند در بعضی از مواقع بسیار تاثیر گذار باشند و بنابراین جلوگیری از اثرهای مخرب بر معاملات شما می‌تواند با اجرای صحیح تکنیک‌ های مدیریت ریسک (risk management)، کنترل شود

با مدیریت پول، بازار فارکس را با سودهای بیشتر و ضررهای کمتر در هم بکوبید!

برای این که یک معامله گر بسیار سودآور باشید، نیازی به گوی جادویی پیشگویی نیست و یقیناً مجبور نیستید که برای سود بالا، دست به ریسک های زیادی بزنید. شما تنها به یک سیستم مدیریت پول عالی نیاز دارید.

برای اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب، اینجا کلیک کنید.

با مدیریت پول، بازار فارکس را با سودهای بیشتر و ضررهای کمتر در هم بکوبید!

برای این که یک معامله گر بسیار سودآور باشید، نیازی به گوی جادویی پیشگویی نیست و یقیناً مجبور نیستید که برای سود بالا، دست به ریسک های زیادی بزنید. شما تنها به یک سیستم مدیریت پول عالی نیاز دارید.

برای اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب، اینجا کلیک کنید.

خرید و فروش ارز خارجی می‌تواند پیچیده باشد، بنابراین شناختِ عواملِ مرتبط با آن، نظیر نحوه ی خواندن جفت ارزها، قبل از شروع یک معامله، الزامی‌ است.

 

وارن ونکتاز، نویسنده‌ی بازارها