آشنایی با رول اور در فارکس

رول اور چیست؟

رول اور (Rollover) بهره پرداختی یا دریافتی برای حفظ موقعیت مکانی شبانه ارز است؛ هر ارزی دارای یک نرخ بهره بین بانکی شبانه است و چون در فارکس جفت ارزها معامله می‌شوند، هر معامله‌ای نه تنها دو ارز متفاوت دارد، بلکه دو نرخ بهره متفاوت نیز دارد.

رول اور به بهره متحمل شده یا اعمال شده برای حساب معامله‌گر برای حفظ پوزیشن “در طی شب” ، یعنی بعد از ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (ET) اشاره دارد.

حالا که می‌دانیم رول اور چیست، اجازه دهید نحوه‌ی عملکرد آن در فارکس را بررسی کنیم.

رول اور فارکس چگونه عمل می‌کند؟

وقتی که یک پوزیشن فارکس باز است، اختلافِ نرخ های بهره ی دو ارز را دریافت یا پرداخت می‌کند؛ که به آنها نرخ های رول اور فارکس یا نرخ های رول اور ارز گفته می‌شود. اگر نرخ بهره خرید ارز از نرخ بهره فروش ارزها بیشتر باشد، پوزیشن بستانکار می‌شود. به همین ترتیب اگر نرخ بهره خرید ارز از نرخ بهره فروش ارزها پایین تر باشد ، پوزیشن بدهکار می‌شود.

برای مثال یک معامله خرید بر روی جفت ارز EUR/USD را در نظر بگیرید؛ نرخ بهره شبانه یورو از نرخ بهره شبانه دلار آمریکا پایین تر است که باید باقی آن را پرداخت کنید.

برای معامله‌گرانی که می‌خواهند معاملاتشان را در طی شب نگه دارند، مهم است که نرخ های رول اور را به دقت زیر نظر داشته باشند. در شرایط طبیعی بازار، نرخ رول اور بازار باید ثابت باشد. اگر بازار بین بانکی به خاطر افزایش ریسکِ اعتباری تحت فشار قرار گیرد، امکان دارد هر روز شاهد نوسان قابل توجه نرخ رول اور باشیم.

بعضی از استراتژی‌هایی که بر اختلاف نرخ بهره تاکید می‌کنند، مانند کری ترید (carry trade)، سعی دارند با انتخاب پوزیشن خرید در ارزی با نرخ بهره بالا و فروش ارز با نرخ بهره پایین، از مزیت نرخ های بهره مثبت استفاده کنند.

رول اور فارکس فقط برای پوزیشن هایی اعمال می‌شود که در ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (ET) باز نگه داشته شوند، بنابراین معامله‌گران می‌توانند با بستن پوزیشن های خود قبل از ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، از ریسک پرداخت رول اور فارکس منفی اجتناب نمایند.

تغییر در نرخ های بهره می‌تواند به نوسان های بزرگ در نرخ های رول اور فارکس منجر شود، بنابراین برای بررسی زمان وقوع این رویدادها، باید از اطلاعاتِ به روزِ تقویم بانک مرکزی اطلاع داشته باشید.

محاسبه نرخ رول اور فارکس

برای ارزیابی نرخ رول اور، یا مبلغ اسمی، معامله‌گران به سه چیز نیاز دارند :

  • اندازه پوزیشن
  • جفت ارز
  • نرخ بهره برای هر ارز

رول اور فارکس را می‌توان با انجام این محاسبات به طور تقریبی به دست آورد. با این وجود، رول اور واقعی تا حدی با این مقدار محاسبه شده متفاوت خواهد بود چون نرخ های بانک مرکزی نرخ های هدف هستند و رول اور یک بازار قابل معامله است که بر اساس شرایطِ بازاری است که در آن، اسپرد (spread) نیز در نظر گرفته می‌شود.

بیایید به نحوه‌ی تخمین قیمت رول اور روزانه نگاهی بیاندازیم (جفت ارز ۰.۷۲ AUD/USD)

نرخ تقریبی رول اور فارکس به طور ساده، نرخ بهره خرید ارز منهای نرخ بهره فروش ارز می‌باشد.

در مثال بالا، معامله‌گر باید مبلغ بدهکاری را بپردازد تا بتواند پوزیشن را در طی شب باز نگه دارد. استراتژی‌هایی در فارکس وجود دارند که بر اساس دریافت بهره روزانه هستند و به آنها استراتژی‌های کری ترید گفته می‌شود. در اینجا مثالی ارائه می‌شود که در مورد معامله‌گری است که رول اور مثبت کسب می‌کند.

معامله‌گران می‌خواستند ارز AUD بخرند چون احساس کردند که ارزش آن بالا می‌رود. آنها به جای آنکه آن را در برابر دلار معامله کنند، تصمیم می‌گیرند که آن را در برابر یورو معامله کنند. در اینجا مثالی از فروش ۱۰k  جفت ارز  (EUR/AUD 1.6) ارائه شده است.

 

رول اور چه زمانی ثبت می‌شود؟

رول اور در ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی ثبت می‌شود. پوزیشنی که در ساعت ۴:۵۹ بعد از ظهر باز شده باشد، در ساعت ۵ بعد ازظهر مشمول رول اور می‌شود. پوزیشنی که در ساعت ۵:۰۱ بعد از ظهر باز شود، روز بعدی در ساعت ۵ بعد از ظهر مشمول رول اور می‌شود.

اگر در آمریکا زندگی می‌کنید، رول اور در ساعت ۵:۰۰ بعد از ظهر اعمال می‌شود.

اگر در بریتانیا زندگی می‌کنید، رول اور در ساعت ۲۲:۰۰ بعد از ظهر (گرینویچ) اعمال می‌شود.

اگر در استرالیا زندگی می‌کنید، رول اور در ساعت ۹:۰۰ صبح اعمال می‌شود.

بانک‌ها آخر هفته ها را چگونه حساب می‌کنند؟

بیشتر بانک‌های جهان، شنبه و یکشنبه تعطیل هستند، بنابراین در این روزها رول اور وجود ندارد، اما بانکها در این روزها همچنان بهره را اعمال می‌کنند. برای توضیح این موضوع باید بگوییم، بازار فارکس ارزش بهره رول اور سه روز را در چهارشنبه ذخیره و ثبت می‌کند. با استفاده از مثال AUD/USD بالا، معامله‌گری که آن معامله را در روز چهارشنبه در ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (ET) نگه داشته باشد، متحمل هزینه  ۰.۵۹ می‌شود.

۰.۱۹۷۲ x 3 = 0.59

بانکها تعطیلات را چگونه حساب می‌کنند؟

رول اور در تعطیلات وجود ندارد، اما ارزش رول اورِ یک روزِ اضافی، دو روز کاری قبل از تعطیلات در نظر گرفته می‌شود. معمولاً، در صورتی که هر یک از جفت ارزها یک تعطیلی اصلی داشته باشند، رول اور تعطیلات اعمال می‌شود. بنابراین برای روز استقلال در ایالات متحده (۴ جولای) که بانک‌های آمریکا تعطیل هستند، در ساعت ۵ بعد از ظهر اول ژانویه برای همه‌ی جفت ارزهای حاوی دلار آمریکا، یک روز اضافیِ رول اور اعمال می‌شود. اگر روزی که رول اور باید اعمال شود آخر هفته باشد، به چهارشنبه‌ای موکول می‌شود که ممکن است ارزش بهره ۴ یا ۵ روز، در آن روز محاسبه شود.

۳ نکته برای استفاده از رول اور فارکس به نفع خود

بعضی از نکات اساسی می‌تواند به معامله‌گران کمک کند از نرخ های رول اور فارکس به نفع خود استفاده کنند. در اینجا سه نکته ای را بیان میکنیم که می‌تواند به شما کمک کند تا از نرخ های رول اور در استراتژی خود استفاده کنید:

  • اگر می‌دانید که نرخ رول اور احتمالا خیلی منفی می‌شود، قبل از ساعت ۵ بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، پوزیشن های خود را ببندید؛ این کار  هنگام معامله‌ی جفت ارزهای متقابل (cross pairs) یا ارزهای نوظهور بازار، کاربرد بیشتری خواهد داشت.
  • اگر می‌دانید که نرخ رول اور احتمال دارد مثبت میشود و اگر می‌خواهید معامله خود را ادامه دهید، پوزیشن هایتان را باز بگذارید.
  • حواستان به تقویم بانک مرکزی باشد تا بفهمید چه زمانی نرخ های رول اور ممکن است به طور قابل ملاحظه‌ای نوسان یابند.

دیوید بردفیلد، نویسنده بازارها