سه نوع تحلیل فارکس

نکات مهم تکینیک‌های تحلیل فارکس

 • به طور کلی سه نوع تحلیل فارکس وجود دارد که معامله‌گران از آنها برای پیش‌بینی حرکت‌ها و تحلیل روندها استفاده می‌کنند.
 • معامله‌گران معمولاً از یک یا ترکیبی از روش‌های تحلیل فارکس، متناسب با شخصیت و یا سبک معاملاماتی خود استفاده می‌کنند.
 • شناسایی معاملات با استفاده از روش تحلیلی در یک حساب عملی فارکس، می‌تواند مفید باشد.

برای پیش بینی معاملات در بازار فارکس، چند روش مختلف وجود دارد. اگرچه طبقه بندی های تجزیه و تحلیل ممکن است بسیار زیاد باشند، معامله‌گران باید تحلیل را به اندازه کافی ساده انجام دهند تا بتوانند فرصت‌های معاملاتی خوب را شناسایی کنند.

برای پیش بینی معاملات در بازار فارکس، چند روش مختلف وجود دارد.  در این درس، سه تکنیک متداول‌ تر، تحلیل و بررسی می‌شود که عبارتند از :

 •  تحلیل فاندامنتال (Fundamental)
 • تکنیکال (technical)
 • احساسات (sentiment)

همچنین نحوه کمک تحلیل‌ها به شکل گیری یک استراتژی معاملاتی نیز توضیح داده میشود. در نهایت به خود معامله‌گر بستگی دارد که بفهمد چه نوع تحلیلی با سبک معاملاتی وی متناسب‌تر است.

در مورد مقاله سه نوع تحلیل فارکس

۳ نوع از متداولترین تحلیل‌های بازار فارکس

 1. فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال فارکس، بیشتر بر نرخ بهره ارز (interest rate) متمرکز است. دلیلش این است که نرخ‌های بهره بر بازار فارکس تاثیر بسیار زیادی دارند. عوامل فاندامنتال دیگر عبارتند از تولید ناخالص داخلی، تورم، تولید، فعالیت رشد اقتصادی. با این وجود، خوب یا بد بودن خبرهای فاندامنتال نسبت به چگونگی تاثیرگذاری آن اخبار بر نرخ بهره کشور، اهمیت کمتری دارد.

معامله‌گرانی که اخبار فاندامنتال را دنبال می‌کنند باید به یاد داشته باشند چگونه ممکن است آنها بر حرکت آینده نرخ بهره تاثیر بگذارند. وقتی که سرمایه گذاران ریسک پذیر باشند، سرمایه از سود پیروی می‌کند (ارزهایی که نرخ بهره بالاتر را ارائه می‌دهند)، و نرخ‌های بالاتر می‌توانند به معنای سرمایه گذاری بیشتر باشند. هنگامی که سرمایه گذاران ریسک پذیر باشند، براساس سرمایه، سود را برای ارزهای ایمن باقی می‌گذارد.

 1. تکنیکال

تحلیل تکنیکال فارکس شامل نگاه کردن به نمودارها در روند تاریخی قیمت میباشد؛ این عمل برای تعیین زمان و مکانی سودآورتر، جهت ورود به معامله و خروج از آن انجام میگیرد. در نتیجه، تحلیل تکنیکال در فارکس یکی از پرکاربردترین تحلیل‌ها است.

از آنجا که فارکس یکی از بزرگترین و نقد شونده ترین بازارهاست، حرکت‌های روی نمودار با توجه به رفتار قیمت معمولاً سطح‌های عرضه و تقاضا را نشان می‌دهند. می‌توان با مشاهده نمودار قیمت، رفتارهای دیگری که دارای الگو هستند را بررسی کرد، مثلا‌ً کدام ارزها قویترین روند را دارند. در ادامه نمودار جفت ارز GBP/USD را می‌توانید مشاهده کنید که در آن دلار آمریکا در حال قدرت گرفتن در برابر  پوند استرلینگ است.

در مورد مقاله سه نوع تحلیل فارکس

سایر بررسی‌های تکنیکال را می‌توان با استفاده از اندیکاتورها انجام داد. بسیاری از معامله‌گران ترجیح می‌دهند از اندیکاتورها استفاده کنند چون خواندن سیگنالهای اندیکاتورها آسان است، و معامله فارکس را ساده تر می‌سازند.

تحلیل تکنیکال در مقایسه با فاندامنتال در فارکس موضوعی است که جای بحث بسیاری دارد. پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد که کدام نوع از این تحلیل‌ها بهتر هستند و معامله‌گران معمولاً یکی از آنها را انتخاب می‌کنند یا ترکیبی از هر دو را در تحلیل خود استفاده می‌کنند.

 1. احساسات

تحلیل احساسات در فارکس یکی دیگر از انواع تحلیل‌های بسیار محبوب است. وقتی که می‌بینید احساسات به طور عمده‌ای در یک جهت قرار گرفته، به این معناست که اکثریت معامله‌گران از قبل وارد آن پوزیشن شده اند.

شاید با یک مثال، بهتر بتوان این موضوع را توضیح داد. فرض کنید نظر تعداد قابل توجهی از معامله‌گران و سرمایه گذاران در مورد یورو، این است که روند صعودی است. آنها فکر می‌کنند یورو بالاتر می‌رود؛ نمودار احساسات جفت ارز EUR/USD نشان می‌دهد که اکثریت معامله‌گران خریدار این جفت ارز هستند.

در مورد مقاله سه نوع تحلیل فارکس

از آنجایی که ما می‌دانیم تعداد زیادی از معامله‌گران از قبل وارد پوزیشن خرید شده اند، در نتیجه این خریداران به فروشنده‌های آینده تبدیل می‌شوند. ما می‌دانیم در نهایت آنها تصمیم می‌گیرند که معامله خود را ببندند. اگر این خریداران تغییر موقعیت داده و اقدام به فروش کنند تا معاملات خود را ببندند، ارز یورو در برابر دلار آمریکا در معرض یک پولبک شدید قرار می‌گیرد.

معامله‌گران باهوش تر، احساسات خرده فروشی را در کنار احساسات سازمانی، تحلیل می‌کنند.

گاو، خرس و سیارات: معامله گری با استفاده از ستاره‌شناسی

 
 

هرچند دانش ستاره‌بینی مالی مدتهاست جایگاه خود را به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های تحلیل تکنیکال در دنیا ثبت نموده است، اما این دانش در بین تحلیل‌گران و معامله‌گران بازارهای مالی در ایران همچنان ناشناخته است.

دیدگاه همراه با شک و تردید نسبت به این نوع تحلیل از یک سو لازمه‌ی پژوهش و آزمونِ آن میباشد اما از سوی دیگر کمبود منابع و ناشناخته بودن ابزارهای آن باعث خواهد شد تا روند توسعه و سرعت بررسی آن کاهش یابد.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب، به سایت فارکس یار مراجعه کنید.

گاو، خرس و سیارات: معامله گری با استفاده از ستاره‌شناسی

 
 

هرچند دانش ستاره‌بینی مالی مدتهاست جایگاه خود را به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های تحلیل تکنیکال در دنیا ثبت نموده است، اما این دانش در بین تحلیل‌گران و معامله‌گران بازارهای مالی در ایران همچنان ناشناخته است.

دیدگاه همراه با شک و تردید نسبت به این نوع تحلیل از یک سو لازمه‌ی پژوهش و آزمونِ آن میباشد اما از سوی دیگر کمبود منابع و ناشناخته بودن ابزارهای آن باعث خواهد شد تا روند توسعه و سرعت بررسی آن کاهش یابد.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب، به سایت فارکس یار مراجعه کنید.

چگونه می‌توان از  تکنیک‌های فارکس در معاملات خود استفاده کرد

معامله‌گران می‌توانند از ترکیب این سه تحلیل فوق، در بازار فارکس استفاد کنند. برای انجام این کار، موارد زیر را انجام دهید:

 • شناسایی روندهای بلند مدت با استفاده از تحلیل فاندامنتال
 • موقعیت یابی دقیق نقاط ورودی ایده آل با استفاده از تحلیل تکنیکال به همراه اندیکاتورها
 • استفاده از تحلیل احساسات مشتری به عنوان آخرین موردی که قبل از ورود به معامله باید چک شود

برای آشنایی با نحوه تحلیل روندهای بازار با سه تکنیک تحلیل، موارد زیر را رعایت کنید:

 1. از فاندامنتال استفاده کنید تا در شناسایی یک روند بلند مدت به شما کمک کند:

تحلیل تولید ناخالص داخلی یک کشور (GDP)، نرخ بهره و نرخ تورم، دیدگاهی را در مورد قدرت اقتصاد یک کشور و همچنین واحد پول آن کشور فراهم می‌کند. برای مثال اگر ایالات متحده یک چرخه افزایش نرخ بهره را شروع کند، دلار آمریکا جذاب به نظر می‌رسد. اگر تعداد کافی‌ای از سرمایه گذاران یا معامله‌گران، دلار آمریکا را بخرند، این کار ارزش دلار آمریکا را افزایش می‌دهد.

 1. از تحلیل تکنیکال مناسب استفاده کنید تا نقاط ورود به بازار را تعیین کنید

معامله‌گران با استفاده از تحلیل چند تایم‌فریم و اندیکاتور مانند MACD، و شاخص قدرت نسبی (یا همان RSI)، می‌توانند نقاط ورودی ایده آل به بازارها را مشخص کنند.

 1. احساسات مشتری را در نظر بگیرید

معامله‌گران می‌توانند با مشاهده تعداد خالص معامله‌گران خرید یا فروش، یا با استفاده از اختلاف حرکت‌های خالص خرید یا فروش، احساسات مشتری را تحلیل کنند. با این وجود، نکته مهم این است که مشتریان خرده فروشی معمولاً برخلاف روندهای غالب معامله می‌کنند بنابراین، این امر باعث می‌شود احساسات مشتری به یک شاخص محدود تبدیل شود.

 

ریچارد اسنو، نویسنده بازارها