معامله در نشست لندن: راهنمای معامله‌گران فارکس

نشست معاملاتی لندن ۳۵% از میانگین گردش کل فارکس را به خود اختصاص داده است*، که از بین نشست‌های دیگر بیشترین مقدار است. نشست معاملاتی فارکس لندن همچنین با نشست نیویورک در تمام طول سال همپوشانی دارد.
( *بر اساس گزارش سه ساله بانک تسویه حسابهای بین المللی (BIS)از سال ۲۰۱۶ )

نکته‌های مهم این مقاله:

  • بازار فارکس لندن ساعت چند باز می‌شود؟
  • سه نکته مهم که درباره نشست معاملاتی لندن باید بدانید.
  • چه جفت ارزهایی برای معامله در طی نشست لندن بهتر هستند.
  • چگونه در طی نشست لندن، بریک اوت‌ها معامله می‌شوند؟

بازار فارکس لندن ساعت چند باز می‌شود؟

ساعت کار بازار فارکس از ساعت ۳ صبح تا ۱۲ بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (ET) است. نشست بازار فارکس نسبت به همه‌ی نشست‌های دیگر، شاهد بیشترین حجم معاملات فارکس است.

در جدول زیر زمان به وقت منطقه زمانی شرقی (ET) میباشد.

زمان باز شدن ۳:۰۰ صبح
زمان بسته شدن ۱۲:۰۰ بعدازظهر
همپوشانی با نشست آسیایی ۳:۰۰ صبح تا ۴:۰۰ صبح
همپوشانی با نشست نیویورک ۸:۰۰  صبح تا ۱۲:۰۰ بعدازظهر

سه نکته مهم که باید درباره نشست لندن بدانید

  1. نشست لندن سریع و فعال است

بازار آهسته‌ترِ توکیو به نشست لندن منتهی می‌شود، و چون قیمت‌ها از طرف تامین کننده‌های نقدینگی مستقر در بریتانیا شروع به حرکت می‌کنند، معامله‌گران معمولاً می‌توانند شاهد وقوع نوسان باشند.

زمانی که قیمت‌ها از لندن شروع به حرکت می‌کنند « میانگین حرکت ساعتی » بر روی بسیاری از جفت ارزهای اصلی، معمولاً افزایش خواهد یافت. در ادامه، تحلیل جفت ارز EUR/USD بر اساس زمان روزانه ارائه شده است. توجه کنید که این حرکت‌ها، بعد از بسته شدن نشست آسیا، به طور میانگین چقدر بزرگتر شده اند (نشست آسیا در ساعت ۳ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی بسته می‌شود که با نقطه آبی در نمودار نشان داده شده است).

در نشست لندن، سطوح حمایت مقاومت خیلی راحت‌تر از نشست آسیایی (که در این زمان، نوسان معمولا آهسته‌تر است) شکسته می‌شوند.

هنگامیکه معامله‌گران در نشست لندن معامله می‌کنند، این مفاهیم برای آنها اهمیت بیشتری دارد، چون معامله‌گران می‌توانند با معامله بریک اوت‌ها، از این نوسان به نفع خود استفاده کنند. هنگام معامله بریک اوت‌ها، معامله‌گران به دنبال حرکت‌های نوسانی‌ای هستند که ممکن است برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشند.

  1. مراقب زمان همپوشانی بازارها باشید

«همپوشانی» زمانی روی می‌دهد که نشست‌های لندن و آمریکا کاملاً یکدیگر را همپوشانی کنند (۸ صبح تا ۱۲ بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی). این دو  نشست، بزرگترین مرکز بازارهای دنیا هستند، و در طول این ۴ ساعت، حرکت‌های بزرگ و سریع را می‌توان در طی این همپوشانی مشاهده کرد چراکه مقدار نقدینگی زیادی وارد بازار می‌شود.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، نوسان از ساعت ۸:۰۰ صبح تا ۱۲:۰۰ بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (ET)، زمانی که نشست لندن با نشست نیویورک همپوشانی دارد، به حداکثر رسیده است. برای معامله در زمان همپوشانی، معامله‌گران می‌توانند از استراتژی بریک اوت استفاده کنند که از مزیت افزایش نوسان ایجاد شده در طی همپوشانی استفاده می‌کند.

  1. نقدینگی بالا

نشست فارکس لندن یکی از نقدشونده ترین نشست‌های معاملاتی است. به دلیل حجم بالای خرید و فروش، جفت ارزهای اصلی را می‌توان با اسپردهای (spread) بسیار پایین معامله کرد. معامله‌گران روزانه که به دنبال حرکت‌های کوتاه مدت هستند ممکن است علاقه مند به یافتن روندها و بریک اوت‌ها برای معامله باشند، زیرا هزینه‌ای که برای اسپردها پرداخت می‌کنند را کاهش می‌دهد.

چه جفت ارزهایی برای معامله در طی نشست لندن بهتر هستند؟

«بهترین» جفت ارز برای معامله در طی ساعت‌های کار بازار فارکس لندن وجود ندارد، اما جفت ارزهایی هستند که به دلیل حجم بالای معامله، اسپردشان کاهش می‌یابد و هزینه اسپرد ارزانتری برای معامله‌گران فراهم می‌کنند. این جفت ارزها، جفت ارزهای اصلی نظیر  EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD و USD/CHF را در بر می‌گیرد. جفت ارزهای اصلی در نشست معاملاتی فارکس لندن، با حجم بسیار بالایی معامله می‌شوند.

جفت ارزهایی که به دلیل فعالیت‌های بین بانکی بینِ نشست‌های آمریکا و نشست‌های اروپایی یا لندن بیشتر تحت تاثیر همپوشانی قرار می‌گیرند شامل جفت ارزهای EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD میشوند. اگر استراتژی معاملاتی شما برای نوسان مناسب‌تر است، باید حواستان به این ارزها باشد چون آنها نقدینگی بالایی دارند و به طور میانگین در طی همپوشانی، بیشتر حرکت می‌کنند.

چگونه بریک اوت‌ها در طی نشست لندن معامله می‌شوند؟

بریک اوت‌ها در طی این نشست با استفاده از استراتژی بریک اوت، خیلی شبیه به معامله بریک اوت‌ها در هر زمان دیگری در روز است؛ علاوه بر این، معامله‌گران ممکن است انتظار هجوم نقدینگی و نوسان را در هنگام باز شدن بازار داشته باشند.

وقتی که معامله‌گران به دنبال معامله بریک اوت‌ها هستند، معمولاً به دنبال سطح حمایت یا مقاومت محکمی هستند تا معاملات خود را برنامه ریزی کنند. نمودار پایین یک الگوی کنج صعودی (rising wedge) را  نشان می‌دهد که از  یک خط روند با سطح مقاوت تشکیل شده که در نهایت شکسته شده است؛ به این حرکت بریک اوت گفته می‌شود.

بیشترین فایده این ست آپ، مدیریت ریسک است. معامله‌گران می‌توانند حدضررهایی نسبتاً فشرده‌ای داشته  و حد ضررشان می‌تواند نزدیک به خط روند، به صورت متحرک باشد. اگر خط حمایت یا روند شکسته شود، زیان‌ها محدود می‌شوند و اگر استراتژی درست عمل کند، می‌تواند به یک نسبت ریسک به ریوارد (risk-reward ratio) مثبت منجر شود.

افزایش در نقدینگی در طی نشست لندن به همراه افزایش نوسان، احتمال ایجاد بریک اوت‌های احتمالی را خیلی بیشتر می‌کند.

نکته‌ها و استراتژیهای مربوط به نشست معاملاتی لندن

به یاد داشته باشید، هنگام معامله در زمانی که بازار لندن باز می‌شود، نوسان و نقدینگی افزایش می‌یابد، بنابراین محتاط باشید و در هنگام انجام معامله از لوریج مناسب استفاده کنید.

مانند نشست معاملاتی لندن، نشست نیویورک و نشست آسیایی نیز ویژگی‌های منحصربفردی دارند که معامله‌گران فارکس باید مواظب آنها باشند.

نکات مهم :

  • نقدینگی و نوسان در طی نشست لندن افزایش می‌یابد.
  • بریک اوت‌ها در طی نشست لندن، بیشتر روی می‌دهند.
  • در هنگام همپوشانی بین نشست لندن و نیویورک حتما حواستان به افزایش نوسان و نقدینگی باشد.

 

دیوید بردفیلد، نویسنده بازارها