مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در فارکس

آشنایی با تفاوت های بین تحلیل فاندامنتال و تکنیکال در معاملات فارکس

در مورد اینکه کدام نوع تحلیل برای یک معامله‌گر‌ مناسب‌تر است، بحث‌های زیادی شده است. آیا بهتر است یک معامله‌گر‌ِ فاندامنتال باشیم یا معامله‌گر‌ تکنیکال؟ در این درس بررسی می‌کنیم که تفاوت بین این دو نوع معامله‌گر‌ چیست و معامله‌گر‌ان معمولاً به دنبال کدامیک از این تحلیل ها هستند.

مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

 تحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتال
تعریفپیش بینی حرکت های قیمت با استفاده از الگوهای نموداریاطلاعات اقتصادی مختلف برای تائید ارزش یا قیمت هدف
داده های مورد بررسیرفتار قیمت (نمودارها)تورم، GDP ، نرخ بهره و غیره
افق زمانیکوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدتمیان مدت و بلند مدت
مهارت های مورد نیازتحلیل نمودارتحلیل اقتصاد و آمار

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال، شامل ارزیابی رفاه اقتصادی یک کشور و همچنین ارز آن کشور می‌باشد. در این تحلیل، حرکت های قیمت ارز در نظر گرفته نمی‌ ‌شود. در عوض، معامله‌گر‌ان فاندامنتال فارکس از نقاط داده ها (data points) استفاده می‌کنند تا قدرت یک ارز خاص را تعیین کنند.

معامله‌گر‌ فاندامنتال فارکس، تورم کشور، تراز معامله، تولید ناخالص داخلی، رشد اشتغال و حتی نرخ بهره معیار بانک مرکزی را تحلیل می‌کند.

در ادامه نمونه‌ای از یک تقویم اقتصادی ارائه شده است که معامله‌گر‌ می‌تواند به وسیله آن از انتشار آخرین اطلاعات آگاهی یابد. بسیاری از اطلاعات در روز خاصی منتشر می‌شوند و به همین دلیل معامله‌گر‌ان باید بدانند چگونه تقویم را فیلتر کنند تا فقط اطلاعات مورد نظرشان را نشان دهد.

در مورد مقاله مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در فارکس

با ارزیابی روند نسبی این داده ها و نقاط داده های دیگر، معامله‌گر‌ سلامت اقتصاد کشور را تحلیل می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آیا حرکت آینده ارز آن کشور را معامله کند یا نه.

تاثیر کلی‌ای که اطلاعات متفاوت اقتصادی بر قدرت یک ارز می‌گذارند، در جدول زیر به طور خلاصه ارائه شده است. با این وجود، این موارد تضمین شده نیستند چرا که عوامل بسیاری وجود دارند که بر حرکت های ارز تاثیر می‌گذارند.

داده های اقتصادی چگونه بر ارزها تاثیر می‌گذارند

 انتظاراتتاثیر بر روی ارز
تولید ناخالص داخلی (GDP)بالاتر از حد انتظارمثبت
تورم قیمت مصرف کننده (CPI)بالاتر از حد انتظارمثبت*
تراز معاملهکسری معامله (واردات> صادرات)منفی
نرخ معیار بانک مرکزیافزایش در نرخ بهرهمثبت
شاخص تولید ISMبالاتر از حد انتظارمثبت
شاخص قیمت تولید کنند PPIبالاتر از حد انتظارمثبت

*کشورهای توسعه یافته از تورم متوسط استقبال می‌کنند چرا که نشانه‌ای از یک اقتصاد در حال رشد است. کشورهای در حال توسعه کاهش یا حفظ تورم  را یک آمار مثبت می‌دانند زیرا سطح قیمت را تحت کنترل قرار می‌دهد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال شامل شناخت الگو بر روی یک نمودار قیمت است. معامله‌گر‌ان تکنیکال به دنبال الگوهای قیمت نظیر مثلث ها (triangle)، پرچم ها (flag) و کف های دوقلو (double bottom) هستند. یک معامله‌گر‌ بر اساس الگو، نقاط ورودی و خروج را تعیین می‌کند. برخلاف معامله‌گر‌ان فاندامنتال، یک معامله‌گر‌ تکنیکال، نگرانِ دلیل حرکت چیزی نیست چون روندها و الگوهای روی نمودار، سیگنالهای آنها هستند.

در ادامه مثالی از یک الگوی نموداری ( الگوی کف دوقلو) ارائه شده است. بازار اولین کف خود را می‌سازد، و قبل از اینکه کف جدید خود را بسازد، تا حدی برگشت می‌یابد و در نهایت هنگامی‌ که روند معکوس می‌شود، حرکت صعودی به خود می‌گیرد. معامله‌گر‌ان تکنیکال به دنبال این هستند که حد ضرر خود را در آخرین کف (پایین تر) بگذارند و قبل از اینکه معامله خرید خود را ثبت کنند، منتظر می‌مانند تا بازار سقف ها و کف های بالاتری بزند.

در مورد مقاله مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در فارکس

عملاً همانگونه که در ادامه بر روی جفت ارز روزانه USD/JPY نشان داده شده است، با تشکیل شکل W، معامله‌گر‌ان تکنیکال باید الگو را شناسایی کنند.

در مورد مقاله مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در فارکس

معامله‌گر‌ تکنیکال فارکس، پرایس اکشن، روند و سطح های حمایت و مقاومت مشاهده شده از روی نمودار را ارزیابی می‌کند. بسیاری از الگوهای استفاده شده در تحلیل تکنیکال بازارهای فارکس می‌توانند برای سایر بازارها نیز استفاده شوند.

علاوه براین، معامله‌گر‌ان از اندیکاتورها (indicator) و اوسیلاتورها (oscillators) استفاده می‌کنند و در هنگام تحلیل بازارهای ارز خارجی می‌توانند آنها را به نمودارهای قیمت اضافه نمایند. میانگین متحرک (Moving average)، بولینگر باند (Bollinger Band)، MACD، شاخص قدرت نسبی (RSI)  و استوکاستیک (stochastic) معمولاً بعضی از متداولترین ابزارها در جعبه ابزار معامله‌گر‌ان تکنیکال هستند. معامله‌گر‌ان اندیکاتورها را ترجیح می‌دهند چون استفاده از آنها آسان است و سیگنال‌های واضحی ارائه می‌دهند.

معاملات سویینگ

کتاب فوق، یک کتاب توصیفی در زمینه انجام معاملات سویینگ می باشد. نویسنده در این کتاب با توضیحات جامع خود نحوه انجام این معاملات را برای شما شرح می دهد.

اگر دانش اولیه ای در زمینه بازار سهام و فارکس داشته و تمایل دارید تا در زمینه معاملات سویینگ بیشتر بدانید این کتاب مناسب شماست.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب، به سایت فارکس یار مراجعه کنید.

معاملات سویینگ

کتاب فوق، یک کتاب توصیفی در زمینه انجام معاملات سویینگ می باشد. نویسنده در این کتاب با توضیحات جامع خود نحوه انجام این معاملات را برای شما شرح می دهد.

اگر دانش اولیه ای در زمینه بازار سهام و فارکس داشته و تمایل دارید تا در زمینه معاملات سویینگ بیشتر بدانید این کتاب مناسب شماست.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب، به سایت فارکس یار مراجعه کنید.

فواید تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال، آنگونه که بسیاری از تحلیلگران فاندامنتال ادعا می‌کنند، حاوی “جادوی سیاه” نیست. با ارزیابی جهت و قدرت روندها، می‌توان خیلی سریع تحلیل تکنیکال را آغاز کرد. معامله‌گر‌ان از تحلیل روند استفاده می‌کنند تا به آنها در تصمیم گیری کمک کنند که کدام جفت ارز را در کدام سمت معامله کنند.

در ادامه یک مثال ارائه شده که نشان می‌دهد چگونه معامله‌گر‌ تکنیکال متوجه روند ۶۰۰۰ پیپ می‌شود که در آن AUD (دلار استرالیا) خیلی قدرتمند و EUR (یورو) خیلی ضعیف است (به همین دلیل جفت ارز به سمت پایین حرکت می‌کند). علاوه براین، می‌توان به طور واضح مشاهده کرد که جفت ارز در حال معامله در یک جهت نزولی قدرتمند است. به این حرکت، روند گفته می‌شود و معامله‌گر‌ان از سطح های کلیدی، سطح های حمایت‌و‌مقاومت و اندیکاتور ها استفاده می‌کنند تا روندها را در اسرع وقت و با دقت بالا شناسایی کنند.

در مورد مقاله مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در فارکس

معامله‌گر‌ان با فهمیدن نحوه شناسایی ارزهای قوی و ضعیف می‌توانند به نشانه هایی دست یابند که برای آنها مشخص میکند کدام جفت ارزها احتمال بیشتری دارد که دارای روند باشند که درنتیجه، به معاملاتی با احتمال موفقیت بالاتر منجر می‌شود. یک معامله‌گر‌ با فروش جفت ارز EUR/AUD در جهت این روند خاص معامله می‌کند.

مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در فارکس: نتیجه گیری

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، استراتژیها و روشهای معاملاتی بسیار متفاوتی دارند که ارزش ها و بینش های منحصر بفردی برای قوت بخشیدن به تصمیم های معاملاتی و زمان ورود خروج یک معامله را فراهم می‌آورند. درحالیکه بعضی از معامله‌گر‌ان ترجیح می‌دهند تا از این تحلیل ها به طور جداگانه و بر اساس اهداف و سبک معاملاتی مورد نظر خود استفاده کنند، بسیاری از معامله‌گر‌ان از ترکیبی از هر دو این تحلیل ها استفاده می‌کنند. فواید ترکیب تحلیل فاندامنتال و تکنیکال بسیار زیاد است.

مطالب بیشتر برای اینکه بفهمید کدام نوع تحلیل برای شما بهتر است

  • معامله‌گر‌ان فاندامنتال انتشار اطلاعات اقتصادی را بررسی می‌کنند و بسیاری از آنها با هدف معامله کردن براساس اخبار این کار را انجام می‌دهند. ضروری است که معامله‌گر‌ان هنگام انجام این کار مدیریت مناسب ریسک را انجام دهند چراکه بعد از انتشار خبرهای مهم، بلافاصله نوسانات می‌تواند افزایش یابد.
  • معامله‌گر‌ان تکنیکال سبک ها و استراتژی‌های مختلفی دارند. به دقت بررسی کنید که آیا این نوع تحلیل برای شخصیت شما مناسب است یا نه.

ریچارد اسنو،نویسنده بازارها