نشست‌های معاملاتی اصلی در سرتاسر دنیا

در فارکس، سه نشست معاملاتی اصلی وجود دارد که در مجموع، یک بازار ۲۴ ساعته را شکل می‌دهند: نشست لندن، نشست آمریکا و نشست آسیا. هر مرکز اصلی بازار از نظر جغرافیایی ویژگیها و گرایش‌های مخصوص به خود را دارد که به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا استراتژی‌های خود را در هر زمانی به صورت موثر اجرا کنند.

اگر چه بازار فارکس از بین تمام گروه‌های دارایی، بیشترین نقدینگی را دارد، اما زمان‌هایی وجود دارد که نوسان، ثابت است و بقیه را تحت کنترل خود در می‌آورد. آشنایی با این زمان‌های مختلفِ نشست‌های معاملاتی، می‌تواند قابلیت اطمینان سازی از استراتژی معاملاتی فارکس را بهبود بخشد.

در این درس، ما می‌توانیم هر یک از این نشست‌های معاملاتی فارکس از جمله ویژگی‌های آنها، افق زمانی فارکس و نحوه تاثیر آنها بر معاملات را بررسی کنیم.

نشست آمریکاهمپوشانینشست لندننشست آسیایی

نشست آمریکا می‌تواند نشان دهنده رفتارهای نشست لندن و آسیا باشد.

زمان همپوشانی، معمولاً «نقد شونده ترین زمان» روز است.

 

نقدینگی از سرتاسر اروپا تامین می‌شود.

نشست لندن به حرکت‌های سریع و فعال تمایل دارد.

نقدینگی از ولینگتون، نیوزیلند آغاز می‌شود.

نشست آسیایی تمایل بیشتری به حفظ وضعیت رِنج دارد –سطح‌های حمایت و مقاومت مورد توجه قرار  می‌گیرند.

نشست‌های اصلی معاملات فارکس چه هستند؟

به طور معمول، بازار فارکس به سه نشست تقسیم می‌شود:

نشست آسیا (توکیو)

نشست اروپا (لندن)

نشست آمریکا (نیویورک)

بازار فارکس در طی این نشست‌های معاملاتی بسیار کاربردی دیده می‌شود چراکه بانک‌های اصلی، سازمان‌ها و معامله‌گرانِ خرده‌فروشی در این زمان‌ها فعال هستند. توجه به زمان‌های خاصِ هر یک از نشست‌های معاملاتی، به معامله‌گران فارکس در ایجاد یک استراتژی معاملاتی پیرامون این داده‌ها کمک می‌کند.

نشستبازار اصلیزمان (GMT)
آمریکانیویورک۱۳:۰۰-۲۲:۰۰
آسیاتوکیو۰۰:۰۰-۰۹:۰۰
اروپالندن۰۸:۰۰-۱۷:۰۰

مربوط به مقاله نشست‌های معاملاتی اصلی در سرتاسر دنیا

 نشست معاملاتی آسیایی

توکیو اولین نشست فارکس است که باز می‌شود، و تعداد زیادی از شرکت کنندگان از پویایی معاملاتی در آسیا استفاده می‌کنند تا استراتژی‌های خود را ایجاد کرده و از آن به عنوان یک معیار برای فعالیت‌های بازار آتی استفاده کنند. تقریباً ۶% از معاملات جهانی فارکس در نشست معاملاتی آسیایی انجام می‌شود.

نشست معاملاتی اروپایی

لندن بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نشست معاملاتی فارکس در دنیاست که تقریباً ۳۴% از سهم حجم بازار روزانه فارکس را به خود اختصاص داده است. اکثر بانک‌های بزرگ، به دلیل سهم بازار لندن، میزهای معاملاتی خود را در لندن حفظ می‌کنند. تعداد زیاد شرکت کنندگان در بازار فارکس لندن و معاملاتی که ارزش بالایی دارند، باعث شده‌ است نشست لندن نسبت به دو نشست دیگر فارکس، نوسانی تر باشد.

هجوم نقدینگی وارد شده از لندن می‌تواند «میانگین حرکت ساعتی» جفت ارز اصلی نظیر EUR/USD را افزایش دهد. نمودار زیر، این آمار را بر اساس زمانِ روز نشان می‌دهد؛ نکته: افزایشی که در نشست معاملاتی اروپایی روی می‌دهد در ساعت ۰۳:۰۰ ET «منطقه زمانی شرقی»  (برابر با ۸:۰۰ GMT، منطقه زمانی گرینویچ) شروع می‌شود.

نشست‌های معاملاتی اصلی در سرتاسر دنیا

نشست معاملاتی آمریکا

نیویورک، دومین بازار بزرگ معاملاتی، تقریباً ۱۶% از معاملات جهانی فارکس را در اختیار دارد. بسیاری از معاملات در نیویورک در طی همپوشانی بازار آمریکا و اروپا روی می‌دهد، و با کم شدن نقدینگی و خارج شدن معامله‌گران اروپایی از بازار فارکس، روند معاملات آهسته می‌شود.

توجه کنید که در نقطه سبز رنگ در نمودار قبلی، حوالی ساعت ۸:۰۰ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۳:۰۰ به وقت گرینویچ) زمانی که نشست آمریکا آنلاین می‌شود و زمانی که نشست اروپا با آمریکا همپوشانی دارد، میانگین حرکت خیلی بیشتر افزایش می‌یابد تا وقتی که نشست لندن نزدیک ساعت ۱۲:۰۰ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۷:۰۰ به وقت گرینویچ) آفلاین می‌شود (که با نقطه قرمز نشان داده شده است).

 یک سیستم معامله گری در کنار شغل اصلی

نویسنده کتاب “نیک کروگر”  این استراتژی را برای یکی از دوستان خود طراحی کرده است. این استراتژی بر اساس واگرایی و همگرایی اسیلاتور مکدی عمل میکند و به طور دقیق برای شاخص S&P500 بهینه سازی شده است.

البته می توان گفت اصول گفته شده در این استراتژی تقریبا برای تمامی بازارها کاربردی میباشد.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب، به سایت فارکس یار مراجعه کنید.

 یک سیستم معامله گری در کنار شغل اصلی

نویسنده کتاب “نیک کروگر”  این استراتژی را برای یکی از دوستان خود طراحی کرده است. این استراتژی بر اساس واگرایی و همگرایی اسیلاتور مکدی عمل میکند و به طور دقیق برای شاخص S&P500 بهینه سازی شده است.

البته می توان گفت اصول گفته شده در این استراتژی تقریبا برای تمامی بازارها کاربردی میباشد.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب، به سایت فارکس یار مراجعه کنید.

چه زمانی برای انجام معاملات فارکس بهتر است ؟

زمانی که جفت ارزهای اروپایی در ساعت ۱۹:۰۰  تا ۱۱:۰۰ به وقت گرینویچ معامله شده اند، موفقیت بیشتری را نشان داده اند. همانطور که قبلاً به آن اشاره شد، به علت اینکه در طی این زمان، نشست آمریکا تاثیر کمی دارد یا اصلاً تاثیر ندارد، نقدینگی نسبتاً پایین است. این نقدینگی پایین‌تر امکان استفاده از استراتژی‌های معاملاتی محدوده رِنج (range bound trading) را با استفاده از اندیکاتورهایی مانند RSI فراهم می‌کند.

معامله‌گرانِ روزانه که به حرکت‌های رِنج (range) علاقه‌مند هستند، یعنی خرید در حمایت و فروش در مقاومت، باید در اواخر نشست آمریکا تا زمان باز شدن نشست آسیا، معامله ی ارزهای نشست اروپایی را در نظر داشته باشند (ساعت ۱۹:۰۰ تا ۰۷:۰۰ به وقت گرینویچ).

معامله‌گران روزانه که به بریک اوت‌ها (breakouts) و روندها علاقه‌ مند هستند، باید زمانی که نشست اروپا آنلاین می‌شود تا وقتی که آفلاین می‌شود حرکت‌های اروپا را زیر نظر داشته باشند (ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۷:۰۰ گرینویچ). دوماً معامله ارزهای آسیایی (AUD یا NZD) در طی نشست آسیا ممکن است بریک اوت هایی را نیز فراهم کند؛ چراکه این نشست، یک روز معاملاتی فعال برای آن جفت ارزهای داخلی می‌باشد.

از آنجایی که زمان فعالیت ارزهای اروپایی در نشست آسیا نمیباشد، اگر سعی کنید بریک اوت‌های ارزهای اروپایی را در طی نشست آسیایی معامله کنید، احتمالاً مایوس خواهید شد .

وارن ونکتاز ، نویسنده بازارها