نرخ بهره و بازار فارکس

بین نرخ‌های بهره (interest rates) و معاملات فارکس، رابطه‌ی زیادی وجود دارد. فارکس توسط متغیرهای بسیاری هدایت می‌شود؛ اما نرخ بهره ‌ی ارز، یک عامل بنیادین بوده که از همه‌ی متغیرهای دیگر مهم‌تر است.

به عبارت ساده ‌تر، پول تلاش می‌کند با بالاترین نرخ بهره‌ی‌ واقعی، ارز را دنبال کند. نرخ بهره‌ی واقعی برابر است با نرخ بهره‌ی اسمی منهای تورم.

معامله‌گران فارکس، باید مراقب نرخ بهره‌ی بانک مرکزی هر کشور باشند و مهمتر از همه، زمانی که انتظار می‌رود نرخ بهره تغییر کند، حرکت‌های ارزی را پیش‌بینی کنند.

این درس به طور کامل نرخ بهره را پوشش خواهد داد و موارد زیر را مطرح می‌کند:

 • نرخ بهره چیست و چگونه بر ارزها تاثیر می‌گذارند
 • اختلاف نرخ بهره‌ی فارکس
 • چگونه معامله‌گران می‌توانند نرخ‌های بانک مرکزی و تاثیر آنها بر بازار فارکس را پیش‌بینی کنند
 • استراتژیهای مهم معاملاتی نرخ بهره‌ی فارکس

نرخ بهره چیست و چرا برای معامله‌گران فارکس مهم است؟

وقتی معامله‌گران درباره‌ی “نرخ بهره” صحبت می‌کنند، معمولا به نرخ های بهره‌ بانک مرکزی اشاره می‌کنند. نرخ های بهره برای معامله‌گران فارکس اهمیت زیادی دارند چون هنگامی که نرخ مورد انتظارِ نرخ‌های بهره تغییر می‌کند، به طور کلی ارز از آن پیروی می‌کند.بانک مرکزی، چندین ابزار سیاست پولی دارد که می‌تواند از آنها برای تاثیر بر نرخ بهره استفاده کند. متداولترین آنها عبارتند از:

 • عملیات بازار باز: خرید و فروش اوراق بهادار در بازار با هدف تاثیر بر نرخ بهره .
 • نرخ تنزیل (The discount rate) : نرخی که از سوی تسهیلات اعطای وام منطقه‌ای بانک فدرال رزرو (Federal Reserve Bank)، به بانک های تجاری و سایر موسسات سپرده گذاری به صورت وام پرداخت میشود.

بانکهای مرکزی دو وظیفه‌ی اصلی دارند:

 • مدیریت تورم
 • ایجاد ثبات برای نرخ ارز کشور خود

آنها این کار را با تغییر نرخ بهره و مدیریت عرضه‌ی پول ملی انجام می‌دهند. وقتی که تورم به سمت بالا می‌رود، یعنی از هدف بانک مرکزی بالاتر رود، آنها نرخ بانک مرکزی را (با استفاده از ابزارهای سیاست گذاری) افزایش می‌دهند، که این کار می‌تواند اقتصاد را محدود سازد و تورم را دوباره کنترل کند.

چرخه‌ی اقتصادی و نرخ بهره

اقتصاد یا در حال انبساط است یا در حال انقباض. وقتی که اقتصاد در حال انبساط (یا توسعه) است، همه وضعیت بهتری دارند، و وقتی که اقتصاد در حال انقباض (یا رکود) است، همه وضعیت بدتری دارند. هدف بانک مرکزی این است که کنترل تورم را به دست گیرد درحالیکه به اقتصاد این امکان را می‌دهد تا با سرعت متوسط رشد کند ، همه‌ی این اهداف با مدیریت نرخ بهره محقق می‌شوند.

وقتی که اقتصاد در حال انبساط است (یعنی رشد تولید ناخالص داخلی (GDP)  مثبت است)، مصرف کننده‌ها درآمد بیشتری کسب می‌کنند. درآمد بیشتر به هزینه‌ی بیشتر منجر می‌شود، که به پول بیشتر به دنبال کالای کمتر منجر می‌شود که همین باعث شروع تورم می‌شود. اگر تورم کنترل نشود، می‌تواند فاجعه بار باشد، بنابراین بانک مرکزی با افزایش نرخ‌های بهره تلاش می‌کند تا تورم را در سطح هدف خود که (برای بیشتر بانک های مرکزی) ۲% است، حفظ نماید. نرخ بهره‌ی افزایش یافته، وام را هزینه‌بر تر می‌کند (costlier: هزینه‌بَر تَر/ با هزینه ی برتر اشتباه گرفته نشود/ یعنی هزینه بازپرداختش بالا میرود) و به کاهش خرج و مخارج و تورم کمک می‌کند.

اگر اقتصاد در حال انقباض باشد (یعنی رشد تولید ناخالص داخلی یا همان GDP منفی باشد) ، تورم زدایی (یعنی تورم منفی) مشکل می‌شود. بانک مرکزی نرخ بهره را پایین می‌آورد تا هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری را افزایش دهد. شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها، شروع به گرفتن وام با نرخ بهره‌ی پایین می‌کنند، و این کار باعث افزایش اشتغال، رشد و در نهایت، تورم می‌شود.

چرخه چیزی شبیه به شکل زیر است:

نرخ بهره و بازار فارکس

نرخ بهره چگونه بر ارزها تاثیر می‌گذارد؟

تغییر در انتظارات نرخ‌های بهره که به تغییر در تقاضا برای ارز منجر می‌شود، بر نرخ بهره‌ی بازارهای فارکس تاثیر می‌گذارد. جدول زیر سناریوهای احتمالی ناشی از تغییر در انتظارات نرخ بهره را نشان می‌دهد:

انتظارات بازارنتایج واقعینتیجه‌ی تاثیر بر فارکس
افزایش نرخنگه داشتن نرخکاهش ارزش ارز
کاهش نرخافزایش نرخافزایش ارزش ارز
نگه داشتن نرخافزایش نرخافزایش ارزش ارز
نگه داشتن نرخکاهش نرخکاهش ارزش ارز

رابطه نرخ بهره با معاملات فارکس

فرض کنید که شما یک سرمایه‌گذار در بریتانیا هستید که باید مبلغ زیادی پول را در یک دارایی بدون ریسک، مانند اوراق قرضه دولتی، سرمایه‌گذاری کنید. نرخ بهره در آمریکا در حال بالا رفتن است، بنابراین شما شروع به خرید دلار آمریکا می‌کنید تا در اوراق قرضه دولتی آمریکا سرمایه‌گذاری کنید.

شما (به عنوان سرمایه‌گذار بریتانیایی) برای سرمایه‌گذاری در کشوری با نرخ بهره‌ی بالاتر، تنها نیستید. بسیاری از سرمایه‌گذاران دیگر هم افزایش بازده را دنبال می‌کنند و بنابراین تقاضا برای دلار آمریکا افزایش می‌یابد که باعث افزایش ارزش ارز می‌شود. معامله‌گران می‌توانند سعی کنند تغییر در انتظارات این نرخ که می‌تواند تاثیر زیادی بر ارز داشته باشد را پیش‌بینی کنند .

در اینجا مثالی ارائه شده است که نشان می‌دهد زمانی که بازار انتظار دارد بانک مرکزی نرخ بهره را نگه دارد، اما بانک مرکزی نرخ بهره را کاهش می‌دهد، چه اتفاقی روی می‌دهد. در این مثال این انتظار وجود داشت که بانک رزرو استرالیا نرخ بهره را در ۲%  نگه دارد اما در عوض بانک رزرو آن را به ۱.۷۵% کاهش داد. بازار به خاطر این کاهش، نرخ شگفت زده شد و بنابراین ارزش جفت ارز AUD/USD (دلار استرالیا/ دلار آمریکا) کاهش یافت.

نرخ بهره و بازار فارکس

آشنایی با اختلاف‌های نرخ بهره فارکس

اختلاف نرخ بهره

اگر یک معامله‌گر انتظار داشته باشد آمریکا به طور غیر منتظره‌ای نرخ بهره را افزایش دهد، پیش‌بینی می‌کند ارزش دلار آمریکا ممکن است افزایش یابد. معامله‌گر برای افزایش شانس موفقیت خود می‌تواند دلار را در برابر ارزی با نرخ بهره‌ی پایین بخرد زیرا این دو ارز در جهت نرخ بهره‌ی مربوطه، واگرا هستند.

نرخ بهره و اختلاف‌های آن، تاثیر زیادی بر افزایش و کاهش ارزش جفت ارز دارند. تغییر در اختلاف نرخ بهره به افزایش یا کاهش ارزش جفت ارز مربوط است. درک این موضوع به صورت دیداری آسانتر است. نمودار زیر، جفت ارز AUD/USD را مقایسه می‌کند (گراف کندل استیک) و اختلاف بین اوراق قرضه دولتی دوساله ‌ی دلار استرالیا (AUD) و اوراق قرضه دولتی دوساله‌ی دلار آمریکا (USD)  را نشان می‌دهد(گراف نارنجی). رابطه این دو نشان می‌دهد که بازده اوراق قرضه دلار استرالیا نسبت به اوراق قرضه دلار آمریکا کاهش یافته، بنابراین ارز نیز کاهش یافته است.

نرخ بهره و بازار فارکس

اختلاف‌های نرخ بهره به طور گسترده‌ای در کری ترید استفاده می‌شوند. در کری ترید پول از یک کشور با نرخ پایین وام گرفته می‌شود و در کشوری با نرخ بهره‌ی بالاتر سرمایه‌گذاری می‌شود. با این وجود، انجام کری ترید با ریسک همراه است.
(carry trade: معاملات انتقالی یا کری ترید در واقع شامل فروش ارزی است که بهره بانکی کمتری دارد و در همان زمان خرید ارزی است که بهره بانکی بیشتری دارد.)

مقاله “کری ترید – Carry Trade 

برای مطالعه این مقاله، به فارکس یار مراجعه فرمایید.

چگونه می‌توان نرخ‌های بانک مرکزی و تاثیر آنها بر بازارهای فارکس را پیش‌بینی کرد؟!

معاملات فیوچر صندوق‌های مالی فدرال، قراردادهایی هستند که در بورس کالای شیکاگو (CME) معامله می‌شوند و نشان دهنده‌ی انتظارات بازار درمورد این موضوع است که در زمان منقضی شدن قرارد، نرخ رسمی روزانه‌ی صندوق‌های مالی فدرال در کجا قرار خواهد داشت. در مورد اینکه نرخ بهره در کجا قرار خواهد داشت، بازار همیشه پیش‌بینی‌های خود را دارد. وظیفه معامله‌گر، پیش‌بینی تغییر در مورد آن انتظارات است.

برای پیش‌بینی نرخ‌های بانک مرکزی، معامله‌گر باید مراقب باشد که بانکداران بانک های مرکزی در حال حاضر چه چیزی را زیر نظر دارند. بانکداران بانک های مرکزی سعی می‌کنند درباره‌ی زمانی که انتظار دارند نرخ بهره را افزایش دهند و در مورد اطلاعات اقتصادی‌ای که در حال حاضر در حال بررسی آنها هستند، تا حد ممکن با مردم شفاف باشند.

بانکداران بانک های مرکزی تصمیم می‌گیرند تا بر اساس نقاط داده‌ی اقتصادی، نرخ بهره را افزایش یا کاهش دهند. شما می‌توانید با استفاده از یک تقویم اقتصادی (economic calendar)، در مورد انتشار این نقاط داده‌ها، خودتان را به روز نگه دارید. تورم، بیکاری، و نرخ ارز بعضی از این نقاط داده‌ها هستند. معامله‌گر باید با سیاست گذاران بانک مرکزی هماهنگ باشد و قبل از اینکه آنها اقداماتشان را به عموم مردم اعلام کنند، تقریباً سعی کند آن اقدامات را پیش‌بینی کند. به این ترتیب معامله‌گر می‌تواند از مزایایِ تغییرات مورد انتظار بازارها بهره مند شود. این روش معامله‌گری براساس اصول بنیادین است و با معامله‌گری بر اساس تحلیل تکنیکال فرق دارد. به درس تحلیل بنیادین و تکنیکال (Technical vs Fundamental analysis) مراجعه کنید تا با روش‌های مختلف تحلیل فارکس آشنا شوید.

استراتژیهای معاملاتی نرخ بهره فارکس

معامله‌گران فارکس می‌توانند بر اساس نتیجه‌ی انتشار اخبارِ نرخ بهره، تصمیم به معامله بگیرند و لحظه‌ای که اخبار منتشر می‌شود، ارزی را بخرند یا بفروشند.

معامله‌گران پیشرفته فارکس، ممکن است سعی کنند تا تغییر در وضعیت بانکداران بانک های مرکزی را پیش‌بینی کنند، که این کار می‌تواند انتظارات بازار را تغییر دهد. معامله‌گران با بررسی متغیرهای اقتصادی مهم نظیر تورم، این کار را انجام می‌دهند و قبل از سخنرانی‌های 
بانکداران بانک های مرکزی معامله می‌کنند.

روش دیگر این است که بعد از اعلام نتیجه‌ی نرخ بهره، منتظر یک پولبک برای جفت ارز بمانید. اگر بانک مرکزی به طور غیرمنتظره‌ای نرخ‌ها را افزایش دهد، ارزش ارز باید افزایش یابد و معامله‌گر قبل از اجرای پوزیشن خرید، با پیش‌بینی اینکه افزایش ارزش ارز ادامه خواهد یافت، می‌تواند منتظر بماند ارزش ارز کاهش یابد.

مفاهیم مهم

 1. تصمیم‌های مربوط به نرخ بهره، نسبت به انتظارات مربوط به تغییرات آینده بهره، اهمیت کمتری دارند.
 2. معامله‌ی ارزهایی در هنگام افزایش اختلاف نرخ بهره می‌تواند احتمال معاملات موفق را افزایش دهد.
 3. مهم است که با استفاده از یک تقویم اقتصادی، نسبت به داده‌های اقتصادی، خود را به روز نگه دارید تا بتوانید تغییرات احتمالیِ انتظارات بازار را پیش‌بینی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی معامله در بازارهای فارکس مقاله‌ی ما در مورد کندل استیک‌های فارکس را مشاهده کنید.


سلب مسئولیت:
این درس، ترجمه نوشته آقای دیوید بردفیلد از سایت dailyfx بوده و جنبه افزایش آگاهی دارد؛ استفاده از مطالب آن چه از نظر شرعی و چه از نظر ریسک سرمایه، بر عهده کاربر میباشد.