بازار فارکس در مقایسه با بازار سهام: تفاوت‌های مهم و نحوه‌ی معامله در آنها

بازار فارکس

معامله‌ گران معمولا بازار فارکس را در برابر بازار بورس مقایسه می‌کنند تا تعیین کنند کدام یک برای معامله بهتر است. بازار فارکس و بورس علیرغم اینکه به هم مرتبط می‌باشند، بسیار با هم متفاوت هستند. بازارِ فارکس ویژگی ‌های منحصربفردی دارد که آن را از سایرِ بازارها متمایز کرده است، و از نظرِ بسیاری از افراد، برای معامله خیلی جذاب تر می‌باشد.

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخابِ بازارِ سهام یا فارکس، معمولا باید بدانید چه سبکی بهتر مناسب شما می‌باشد. اما اطلاع از تفاوت ‌ها و شباهت‌ های بین بازار بورس و سهام نیز، معامله‌ گران را قادر می‌سازد تا بر اساسِ عواملی نظیرِ شرایط بازار، نقدینگی و حجم، تصمیم ‌های معاملاتیِ آگاهانه ‌ای بگیرند.

۵ تفاوتِ مهم بین بازار فارکس و بازار بورس

جدولِ زیر چند تفاوتِ مهمِ بینِ بازار فارکس و بازار بورس را به طور خلاصه بیان می‌کند:

بازارِ فارکس بازار بورس
حجم بالا- تقریبا ۵ تریلیون دلار در روز حجم کم – تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار در روز
نقدینگی بسیار بالا نقدینگی پایین
بازارهای ۲۴ ساعته بازارهای ۸ ساعته
دارای کمیسیون بسیار کم یا نداشتن کمیسیون دارای کمیسیون

 

توجه و تمرکز کم توجه و تمرکز زیاد

اجازه دهید که نگاه دقیق تری به موارد این جدول داشته باشیم که دقیقا چگونه بازار فارکس با بازار بورس (یا سهام) مقایسه می‌ شود.

  1. حجم

یکی از بزرگترین تفاوت ‌های بین فارکس و بورس، اندازه ‌ی بازار فارکس می ‌باشد. تخمین زده می‌شود که در فارکس تقریبا ۵ تریلیون دلار در روز معامله انجام می ‌شود، که اکثر معاملات آن بر روی تعداد کمی از جفت ارزهای اصلی نظیر EUR/USD (یورو/دلار آمریکا)، USD/JPY (دلار آمریکا/ین ژاپن)، GBP/USD (پوند بریتانیا/دلار آمریکا) و  AUD/USD (دلار استرالیا/دلار آمریکا) متمرکز می‌باشند. حجم بازار فارکس، حجم دلار تمام بازارهای مرکب سهام، که تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار در روز می‌باشد، را تحت الشعاع قرار می ‌دهد.

داشتنِ چنین حجمِ معاملاتیِ بالایی می‌تواند فواید بسیاری برای معامله ‌گران داشته باشد. حجم بالا به این معناست که معامله‌ گران می‌توانند سفارش ‌های خود را آسانتر انجام دهند و به قیمت ‌هایی که می‌خواهند نزدیک تر شوند. با اینکه همه ‌ی بازارها، مستعد شکاف (یا گپ) هستند، داشتنِ نقدینگی بیشتر در هر نقطه‌ ی قیمت گذاری، معامله ‌گران را برای ورود به بازار و خروج از آن، بهتر تجهیز می‌کند.

  1. نقدینگی

بازاری که با حجم بالا معامله می ‌شود، معمولا نقدینگی بالایی دارد. نقدینگی به اسپردِ کمتر و قیمت مبادله ‌ی پایین تر منجر می‌شود. جفت ارزهای اصلی فارکس در مقایسه با بازار بورس، معمولا اسپردها و هزینه ‌های تراکنش بسیار پایین تری دارند و این یکی از مزایایِ اصلیِ معاملات بازار فارکس در مقایسه با معامله در بازار بورس می‌باشد.

  1. بازارهای ۲۴ ساعته

فارکس یک بازارِ خارج از بورس (over the counter: بازار خارج از بورس، فرا بورس، خارج از پیشخوان) می‌باشد. به این معنا که در طی یک تبادل سنتی مبادله نمی‌ شود. معاملات از طریقِ بازارِ بینِ بانکی، تسهیل می‌شوند. این بدین معناست که معامله‌ گری می‌تواند در سرتاسر دنیا در طی نشست‌ های معاملاتی و ساعت‌ های کاری کشورهای مختلف، انجام شود. بنابراین، معامله‌ گر فارکس می‌تواند ۲۴ ساعت در روز، در پنج روز هفته به معاملات دسترسی داشته باشد. از سویِ دیگر، شاخص ‌های اصلی بورس در زمان‌ های متفاوتی معامله می‌شوند و توسط متغیرهای مختلف، تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

بازار فارکس

 

 

  1. کمیسیون بسیار کم یا نداشتن کمیسیون

بیشتر کارگزاریهای فارکس کمیسیون نمی‌‌گیرند اما مارجین خود را بر اساس اسپرد، که تفاوتِ قیمت خرید و قیمت فروش می‌باشد، ایجاد می ‌کنند. هنگام معامله در بورس یا یک قرارداد آتی، یا شاخصِ اصلی مانند S&P 500، معامله‌ گران معمولا باید به همراه کمیسیون، اسپرد هم به کارگزاری پرداخت کنند.

اسپردهای فارکس در مقایسه با قیمت ‌های معاملاتیِ قراردادهای دیگر، کاملا مشخص هستند. در پایین، شما اسپرد جفت ارز EUR/USD (یورو/دلار آمریکا) را می‌بینید که با نرخ معاملاتی قابل اجرا‌ هایلایت شده است. اسپرد می‌تواند برای محاسبه ‌ی قیمت اولیه برای اندازه‌ ی پوزیشن شما قبل از انجام معامله، استفاده شود.

بازار فارکس
deal  : معامله ، order : سفارش ، Alert : هشدار ، Buy : خرید ، sell : فروش ، Spread : اسپرد
  1. توجه و تمرکز کم در مقایسه با توجه و تمرکز زیاد

هشت جفت ارز اصلی وجود دارد که معامله ‌گران می‌توانند بر روی آنها تمرکز کنند، در حالیکه در دنیایِ بورس، هزاران موردِ معاملاتی وجود دارد. با وجود هشت جفت ارز اصلی برای تمرکز و از آنجایی که در فارکس جفت ارز‌ها معامله می‌شوند، معامله ‌گران به دنبال روندهایِ واگرایی و همگراییِ بین ارزها می‌باشند تا یک جفت ارز فارکس را برای معامله، جور کنند. زیر نظر داشتنِ هشت ارز، نسبت به زیر نظر گرفتنِ هزاران سهام، آسانتر می‌باشد.

متغیرهایی که بر جفت ارزهای اصلی تاثیر می گذارند، می‌توانند به آسانی با استفاده از یک تقویمِ اقتصادی بررسی شوند.

آیا شما باید در فارکس معامله کنید یا در بورس؟

اینکه شما تصمیم بگیرید در فارکس معامله کنید یا در بورس، کاملا به اهداف و سبکِ معاملاتیِ مورد علاقه‌ ی شما بستگی دارد.

جدولِ زیر، انواع تفاوت‌های بین سبک‌ های معاملاتی، از جمله جنبه ‌های مثبت و منفی هر کدام را در هنگام معامله در فارکس یا بورس، نشان می‌دهد.

 

نوعِ معامله ‌گر تعریف مزایا معایب  فارکس در مقایسه با بورس
کوتاه مدت (اسکالپینگ) یک سبک معاملاتی که معامله ‌گران به دنبالِ باز کردن و بستن معاملات در طی چند دقیقه و استفاده از مزایای حرکت‌ های  کوچک قیمت می‌باشند. معامله‌ گران می‌توانند بیشتر بر نوسان و کمتر بر متغیرهای بنیادین که بازار را حرکت می ‌دهند، تمرکز کنند. به خاطر انجام معاملات بیشتر، معامله ‌گران مبتدی ، اگر استراتژیشان به خوبی تنظیم نشده باشد، ممکن است پول بیشتری از دست بدهند. به دلیل هزینه‌ های ارزانترِ اجرایِ پوزیشن، برای معاملات فارکس مناسب می‌باشد.برخی از تبادلات ارزی، برای تجارت نیاز به مانده حساب سرمایه بزرگی دارند.بیشتر کارگزاران فارکس، فقظ از شما میخواهند مقدار سرمایه کافی ای داشته باشید که بتوانید با آن نیازمندی های مارجین را حفظ کنید.
میان مدت یک سبک معاملاتی که در آن معامله‌ گران به دنبال حفظ پوزیشن به مدت یک یا چند روز می‌باشند، که در آن معاملات معمولا به دلایلی تکنیکال، آغاز می‌شوند. نسبت به سبک‌ های  دیگر به سرمایه پایین تر نیاز دارد چون یک معامله ‌گر به دنبالِ حرکت ‌های  بزرگتر می‌باشد. معاملات باید با تحلیل همراه باشند که ممکن است زمان بر باشد. برای معاملات فارکس و بورس مناسب می‌باشد.
بلند مدت یک سبک معاملاتی که در آن یک معامله‌ گر به دنبال این است که ماه ‌ها یا حتی سالها پوزیشن خود را حفظ کند، معمولا بر اساسِ تصمیم گیری در مورد عامل‌ های بنیادینِ بلند مدت می‌باشد. معامله ‌گران نباید زمان زیادی را برای تحلیل صرف کنند. برای پوشش حرکت‌های نوسانی، به سرمایه‌ی زیادی نیاز است.  بیشتر برای معاملات بورس مناسب می ‌باشد چون جهتِ بازار فارکس نسبت به بازار سهام بیشتر تغییر می ‌کند.

 

سوال و جوابهای متداول درباره ‌ی بازار فارکس در مقایسه با بازارهای دیگر

چگونه من می‌توانم از معاملاتِ بازار فارکس به معاملات بورس بروم؟

برای رفتن از فارکس به بورس، شما باید تفاوت ‌های بنیادینِ بینِ بازار فارکس و بورس را بدانید. به طور خلاصه، حرکت‌ های بازار فارکس توسط نرخ ‌های بهره و حرکت ‌های پیش بینی شده‌ ی آنها ایجاد می‌شوند. بورس به درآمد، پیش بینی تراز نامه‌های مالی، و اقتصادیکه آنها در آن فعالیت می‌ کنند، در کنارِ سایرِ موارد، بستگی دارد.

آیا بین بازار فارکس و معامله‌ ی کالاها تفاوت وجود دارد؟

فارکس و کالاها از نظر قوانین، لوریج، و محدودیت‌ های مبادلاتی، متفاوت می‌باشند. نسبت به بازارِ کالاها که بسیار قانونمند می‌ باشد، بازار فارکس کمتر قانونمند می ‌باشد. از نظر لوریج، در هر دو بازار کالاها و فارکس لوریج وجود دارد، اما در بازار فارکس به علت نقدینگی بالاتر و نوسان کمتر، متداول تر می‌باشد (لوریج می‌تواند زیان ‌ها و سودها را چند برابر کند).

مانند سهام، کالاها نیز در بورس معامله می ‌شوند. بورس کالا سقف و کف ‌هایی را برای نوسان‌ های کالاها تعیین می‌کند و هنگامی که قیمت به این محدوده ‌ها می‌رسد، با توجه به محصول مورد معامله، معاملات ممکن است به مدتِ خاصی متوقف شوند. بازارِ فارکس و بورس، چنین محدودیت‌ هایی که می‌توانند از معاملات جلوگیری کنند را ندارند.

دیوید بردفیلد، نویسنده بازارها