کری ترید چیست و چگونه عمل می‌کند؟

کری ترید (carry trade) شامل قرض گرفتن یک ارز با بهره پایین برای خرید ارزی با بهره بالاتر است تا بتوان از اختلاف نرخ بهره، سود کرد. این نوع معامله با عنوان “رول اور” هم شناخته می‌شود و بخش جدایی ناپذیر از استراتژی کری ترید را تشکیل می‌دهد. معامله‌گران به امید کسب بهره روزانه از معاملات واقعی و همچنین افزایش ارزش ارز، جذب این استراتژی می‌شوند.

در این درس، کری ترید فارکس با استفاده از مثال توضیح داده می‌شود و یک استراتژی مهم کری ترید برای استفاده در معاملات ارائه می‌شود.

کری ترید ارز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

کری ترید ارز خارجی، قرض گرفتن یک ارز از کشوری است که نرخ بهره پایین دارد تا بتوان سرمایه خرید یک ارز در کشوری که نرخ بهره بالاتری دارد را تامین کرد. به دلیل “کری ترید مثبت” این معامله، نگه داشتن این پوزیشن در طول شب به پرداخت بهره (پرداخت سود) به معامله‌گر منجر می‌شود.

به ارزی که بهره پایین تری دارد با عنوان “ارز تامین سرمایه” (funding currency) اشاره می‌شود و به ارزی بهره بالاتری دارد با عنوان “ارز مقصد” (target currency) اشاره می‌شود.

مربوط به مقاله کری ترید

رول اور 

رول اور فرایندی است که به واسطه آن بروکرها تاریخ تسویه پوزیشن های باز، یعنی پوزیشن هایی که زمان بستن روزانه آنها گذشته است را تمدید می‌کنند. با توجه به جهت معامله (خرید یا فروش) و با توجه به اینکه آیا اختلاف نرخ بهره مثبت باشد یا منفی، بروکرها حساب معاملاتی را بدهکار یا بستانکار می‌کند. از آن جایی که بهره به عنوان یک عدد سالیانه ذکر می‌شود، این مبالغ، نرخ تنظیم شده روزانه خواهند بود.

نرخ های بهره

نرخ های بهره توسط بانک مرکزی یک کشور و مطابق با دستورالعمل سیاست پولی آن کشور تعیین می‌شوند و در کشورهای مختلف، متفاوت خواهند بود. وقتی که معامله‌گر، ارزی را در جفت ارز می‌خرد که نرخ بهره بالاتری دارد، نرخ بهره آن پوزیشن را دریافت می‌کند. برای مثال، اگر نرخ بهره دلار استرالیا ۴% و نرخ بهره ین ژاپن ۰% باشد، معامله‌گران می‌توانند به دنبال خرید جفت ارز AUD/JPY باشند تا از اختلاف نرخ بهره خالص ۴% بهره مند شوند.

برای معاملات کری تریدِ فارکس دو مولفه مهم وجود دارد:

  1. تغییر در نرخ بهره

مولفه اصلی کری ترید بر اختلاف نرخ بهره بین دو ارز معامله شده متمرکز است. حتی اگر نرخ برابری بین دو ارز بدون تغییر باقی بماند، معامله‌گر از پرداخت بهره شبانه سود می‌کند. با این وجود، با گذشت زمان، بانک‌های مرکزی تغییر نرخ بهره را ضروری می‌دانند و این یک ریسک بالقوه برای استراتژی کری ترید است.

  1. افزایش یا کاهش نرخ برابری

مولفه دیگر استراتژی کری ترید بر نرخ برابری (Exchange rate: نرخ ارز یا نرخ برابری ارز) دو ارز متمرکز است. معامله‌گر وقتی که اقدام به خرید می‌کند به دنبال این است که ارزش ارز مقصد افزایش یابد. وقتی که چنین اتفاقی روی دهد بهره روزانه و هر گونه سود تحقق نیافته‌ی ارز، به معامله‌گر پرداخت می‌شود. با این وجود، سودی که معامله‌گر، در نتیجه افزایش ارزش ارز مقصد مشاهده می‌کند، تنها زمانی تحقق می‌یابد که معامله را ببندد.

این امکان وجود دارد زمانی که ارزش ارز مقصد در برابر ارز تامین سرمایه کاهش یابد، معامله‌گر ضرر کند بنابراین کاهش ارزش سرمایه، پرداخت بهره مثبت را از بین می‌برد.

مثال در مورد کری ترید ارز

در ادامه مثال بالا، اگر نرخ ارز رسمی استرالیا در حال حاضر ۴% باشد، و نرخ بهره ین ژاپن ۰% باشد، معامله‌گر اگر احتمال بدهد که جفت ارز AUD/JPY افزایش می‌یابد، ممکن است تصمیم بگیرد ، یک معامله‌ی خرید بر روی این جفت ارز انجام دهد.

مربوط به مقاله کری ترید

معامله‌گرانی که می‌خواهند بر روی اختلاف نرخ بهره سرمایه‌گذاری کنند، در اصل ین را با نرخ بهره پایین تر قرض می‌گیرند و نرخ بهره بالاتر مربوط به دلار استرالیا را دریافت می‌کنند. در واقعیت، معامله‌گران خرده فروشی، مبلغی کمتر از ۴% را دریافت می‌کنند چرا که بروکرها معمولا نرخ اسپرد خود را نیز اعمال می‌کنند.

برای مشاهده مثالهای کامل تر در مورد نحوه محاسبه تقریبی سود  یا هزینه نرخ بهره شبانه، به درس ” رول اور ارز خارجی ” مراجعه نمائید.

ریسک های کری ترید

کری ترید، مانند اکثر استراتژی‌های دیگر، با ریسک همراه است، بنابراین به مدیریت ریسک مناسب نیاز دارد. مدیریت ریسک از زمان بحران مالی جهانی در تاریخ ۲۰۰۸/۰۹ اهمیت بیشتری پیدا کرده است که به نرخ بهره پایین تر برای کشورهای توسعه یافته منجر شد و معامله‌گران کری ترید را مجبور کرد که تا زمانی که نرخ بهره عادی شود، به دنبال ارزهای نوظهورِ پر ریسک تر و با نرخ بهره بالاتر باشند.

  • ریسک نرخ برابری: اگر ارز مقصد در برابر ارز “تامین سرمایه” ضعیف شود، معامله‌گرانی که آن جفت ارز را خریده اند مشاهده می‌کنند که معامله برخلاف آنها خواهد بود اما هنوز بهره روزانه را دریافت می‌کنند.
  • ریسک نرخ بهره: اگر کشور “ارز مقصد”، نرخ بهره خود را کاهش دهد و کشور “ارز تامین سرمایه” نرخ بهره خود را افزایش دهد، این کار نرخ بهره خالص مثبت را افزایش خواهد داد و احتمالا قابلیت سود دهی کری ترید فارکس را کاهش می‌دهد.

استراتژی کری ترید فارکس

فیلتر کری ترید فارکس در جهت روند یکی از استراتژی‌هایی است که توسط معامله‌گران برتر استفاده می‌شود و علت، این است که کری ترید، یک معامله بلند مدت است و بنابراین، تحلیل بازارهایی که روندهای قدرتمندی را نشان می‌دهند مفید است.

در تلاش برای وارد شدن به معاملاتی با احتمال بالاتر، معامله‌گران باید به دنبال تائید روند صعودی باشند، که در نمودار زیر،  بعد از سقف بالاتر و کف بالاتر تائید صورت گرفته است.

مربوط به مقاله کری ترید

تصویر فوق، سقف ها و کف های بالاتر را نشان می‌دهد که به واسطه‌ی آن یک شکست خط افقی (که در اولین سقف بالاتر رسم شده است)، روند صعودی را تائید می‌کند. در نتیجه معامله‌گران می‌توانند از تحلیل چند تایم فریم و اندیکاتورها استفاده کنند تا نقاط ورودی ایده آل برای ورود به یک معامله ی خرید را پیدا کنند.

نتیجه

معامله‌گران می‌توانند از دو نوع درآمد (اختلاف نرخ بهره و نرخ برابری) در کری ترید ارز سود کسب کنند اما مدیریت ریسک هم در این کار ضروری است چراکه در زمانی که جفت ارز برخلاف معامله‌گران حرکت کند یا اختلاف نرخ بهره کاهش یابد، زیان‌ها افزایش می‌یابند.

برای معاملاتی با احتمال سود بالاتر، معامله‌گران باید به دنبال نقاط ورودی در جهت یک روند صعودی باشند و باید با استفاده از تکنیک های مدیریت ریسک مناسب، در برابر ریسک نزولی از خود حفاظت کنند.

موفقیت در معاملات کری ترید فارکس، به جفت ارزهای دارای روند صعودی بستگی دارد ، بنابراین لازم است معامله‌گران بتوانند روندها را شناسایی کنند.


ریچارد اسنو، نویسنده بازارها