راهنمای الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی

انگولفینگ نزولی

من در حال به روزرسانی این فایل راهنما هستم زیرا الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی (Bearish Engulfing) ، در طی سال‌های گذشته، سیگنال پرایس اکشن مورد علاقه من شده است. من از زمان اولین انتشار این راهنما در سال ۲۰۱۲ اطلاعات زیادی در مورد معامله‌گری با این الگو یاد گرفته‌ام و می‌خواستم آن را به روز کنم تا آخرین اطلاعات و تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارم.

من معامله‌گری با الگوهای پرایس اکشن را اولین بار در سال ۲۰۱۱ آغاز کردم و مثل خیلی از معامله‌گران پرایس اکشن، بلافاصله به پین بارها (چکش و شوتینگ استار) جذب شدم. در چند سال اخیر، من به این نتیجه رسیدم که الگوهای انگولفینگ از خیلی جهات بسیار مفیدتر هستند.

اولاً، برخلاف تصور همه، الگوهای انگولفینگ خوب، قوی‌تر هستند؛ و بعد از آن هم الگوهای ستاره عصرگاهی و ستاره صبحگاهی قرار دارند. به خاطر داشته باشید که من گفتم، “الگوهای انگولفینگ  خوب، قوی‌تر هستند.”

بعداً به بررسی ویژگی‌های یک الگوی انگولفینگ خوب می‌پردازم.

دوماً، احتمال وقوع یک الگوی انگولفینگ خوب، اغلب بیشتر از احتمال وقوع پین بارهای خوب است. این از چیزی که فکر می‌کنید بسیار مهم‌تر است، به ویژه اگر بخواهید پرایس اکشن را با سایر تکنیک‌ها ترکیب کنید، مثل کاری که من می‌کنم.

این نکته مربوط به زمانی است که ستاپ‌ها خوب هستند، اما اگر همه چیز برابر باشد، هرچه بیشتر، بهتر.

سوماً، یکی از تکنیک‌های خاصی که من برای تأیید یک الگوی پرایس اکشن خوب استفاده می‌کنم (که در ادامه به آن خواهم پرداخت)، با خود الگوی انگولفینگ مطابقت دارد. در حالی که سایر الگوهای کندل استیک قوی لزوماً به تنهایی از این قاعده پیروی نمی‌کنند.

پس چرا من الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی را ترجیح می‌دهم؟ این کاملاً شخصی است. من معمولاً در معاملات فروش موفق‌تر هستم، بنابراین همیشه نسخه نزولی هر الگوی پرایس اکشن را ترجیح می‌دهم.

توجه: من این نکته را می‌دانم چون یک ژورنال معاملاتی دارم که به من این امکان را می‌دهد که در پایان هر ماه معاملات خود را آنالیز کنم. اگر در مورد معامله‌گری جدی هستید، شما هم باید این کار را انجام دهید.

در این راهنما، من می‌خواهم به شما نشان دهم که چگونه الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی را به درستی شناسایی کرده و با آن معامله کنید. برخی از تکنیک‌هایی که در ادامه معرفی خواهم کرد کاملاً شناخته شده هستند. سایر تکنیک‌ها را مطمئن هستم که جای دیگری ندیده‌اید.

بیشتر نمونه‌ها مربوط به بازار فارکس هستند، اما این تکنیک‌ها در بازارهای دیگر نیز به همان خوبی جواب می‌دهند.

برای اینکه به طور کامل با این الگو آشنا شوید، ما با اصول اولیه شروع خواهیم کرد.

الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی چیست؟

یک الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی استاندارد، کندل استیکی است که در نقطه بسته شدن کندل قبلی یا بالاتر از آن باز می‌شود و سپس در زیر نقطه باز شدن همان کندل (کندل قبلی) بسته می‌شود.

توجه کنید که ما در اینجا در مورد بدنه‌های واقعی (real body) صحبت می‌کنیم (شکل زیر را ببینید).

توجه: بعضی از معامله‌گران، یک الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی را الگویی در نظر می‌گیرند که در آن، کل دامنه (فاصله سقف تا کف) کندل نزولی، کل دامنه کندل صعودی قبلی را می‌پوشاند. برخی دیگر از معامله‌گران نیز تصور می‌کنند که این الگو هیچ بدنه واقعی ندارد.

این ایده هیچ سودی برای معاملات من نداشت. در این راهنما، ما در مورد پرایس اکشن بدنه‌های واقعی (فاصله نقطه باز شدن تا بسته شدن) کندل استیک‌های مربوط به این الگو بحث خواهیم کرد – نه دامنه کلی کندل‌ها.

اگر شما این الگوی کندل استیک را در بازار دیگری غیر از فارکس معامله کنید، احتمالاً با شکاف‌هایی در بین کندل‌ها مواجه خواهید شد. در چنین شرایطی، کندل استیک انگولفینگ باید پس از تشکیل شکاف قیمتی، بالا بیاید و سپس در زیر بسته شود، همانطور که در تصویر بالا (در زیر الگوی انگولفینگ نزولی غیر فارکس) دیده می‌شود.

توجه: گپ‌ها (شکاف‌ها) گاهاً در بازار فارکس نیز تشکیل می‌شوند. گاهی اوقات بعد از یک گپ صعودی کوچک، یک کندل استیک انگولفینگ نزولی ایجاد می‌شود.

اگر الزامات دیگر برآورده شوند، این الگوها را باید به عنوان سیگنال‌های انگولفینگ نزولی معتبر در نظر گرفت. در حقیقت، این الگوهای نادر می‌توانند به دلیل وجود الگوی تکنیکال بسته شدن گپ (closing gap technical pattern) ، به طور ویژه ای قوی باشند.

همچنین، بسته به اینکه در بازار (غیر فارکس) که در آن معامله می کنید، چقدر گپ اتفاق می‌افتد، می‌توانید یک الگوی انگولفینگ نزولی معتبر را ببینید که از دو کندل استیک نزولی تشکیل شده‌است که در آن، کندل استیک نزولی دوم یک گپ صعودی داشته و کندل اول را پوشانده است (به تصویر زیر مراجعه کنید).

انگولفینگ نزولی

در آخر، این الگو به عنوان یک سیگنال بازگشت نزولی قوی در نظر گرفته می شود. به همین ترتیب، یک الگوی انگولفینگ نزولی واقعی تنها پس از یک حرکت صعودی در قیمت (سقف‌های بالاتر متوالی) ایجاد خواهد شد. هرگز در دوره تثبیت بازار (پرایس اکشن صاف/ یک طرفه)، با این الگو معامله نکنید.

یک الگوی انگولفینگ نزولی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

طی سال‌های متمادی که با این الگو معامله می کردم، چند فیلتر را انتخاب یا ایجاد کردم که به شما کمک می‌کنند تا الگوهای انگولفینگ نزولی خوب را شناسایی کنید. مثل خیلی از تکنیک‌هایی که در این راهنما معرفی می‌کنم، این فیلترها را می‌توان در سایر الگوهای پرایس اکشن نیز اعمال کرد.

این فیلترها، نرخ اعمال (strike rate) من را به میزان قابل توجهی افزایش داده‌اند، اما قطعاً شما معاملات واجد شرایط کمتری خواهید داشت (کیفیت نسبت به کمیت).

تأیید نقطه بسته شدن

اولین فیلتر، تأیید بسته شدن است. زمانی که اشاره کردم که یکی از فیلترهای مخصوص من، صرفاً برای الگوی انگولفینگ نزولی ساخته شده‌است. منظور من دقیقاً همین بود.

انگولفینگ نزولی

تأیید نقطه بسته شدن می‌تواند نشان دهنده این باشد که احتمالاً روند معکوس خواهد بود. در مورد یک الگوی انگولفینگ نزولی، این اتفاق زمانی می‌افتد که در الگو، کندل استیک دومش در زیر بدنه واقعی کندل استیک اول بسته شود (به تصویر بالا نگاه کنید).

توجه: این اتفاق به این دلیل می‌افتد که اولین بدنه واقعیِ پایین‌تر در یک روند صعودی، غالباً نشان دهنده اصلاح (retracement) یا بازگشت روند است؛ فرقی نمی‌کند که الگوی پرایس اکشنی در آن وجود دارد یا خیر.

همانطور که می‌بینید، الگوی انگولفینگ، کندل تأیید خود را دارد که درست در درون آن ایجاد شده ‌است. در مورد شوتینگ استار، من هنوز منتظر تأیید هستم زیرا این کندل در زیر بدنه واقعی کندل قبلی بسته نمی‌شود.

ارتباط نقطه بسته شدن با دامنه

نکته دیگری که در هنگام معامله‌گری با الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی باید به آن توجه کنید این است که آیا کندل استیک انگولفینگ، در یک سوم انتهای دامنه خود بسته می‌شود یا خیر (تصویر زیر را ببینید).

انگولفینگ نزولی

ایده پشت این فیلتر این است که یک فتیله پایینی بلند (که گاهی اوقات سایه هم نامیده می‌شود) یک اندیکاتور فنی است که می‌تواند نشان دهنده رد صعودی قیمت باشد.

این واقعیت که قیمت اخیراً پایین آمده اما بعد دوباره افزایش یافته ‌است، می‌تواند به معنای پایین آمدن قیمت تا زیر نقطه بسته شدن الگو باشد و همچنین احتمال کاهش قدرت نزولی به دلیل کاهش قیمت را پایین می‌آورد.

علاوه بر این، به طور کلی، کندل استیک‌های نزولی که نزدیک انتهای دامنه خود بسته می‌شوند، نزولی‌تر هستند. هرچه نقطه بسته شدن به انتهای دامنه نزدیک‌تر باشد، بهتر است.

توجه: در هنگام استفاده از این فیلتر با دیگر الگوهای کندل استیک، به یاد داشته باشید که باید آن را روی کندل استیک سیگنال (یا کندل استیک نهایی در الگوهای دارای چند کندل استیک) و همچنین کندل استیک تأیید، اعمال کنید.

اندازه نسبی الگو

اندازه الگوی انگولفینگ نزولی نسبت به اندازه کندل استیک‌های قبل از آن نیز مهم است. اگر مدتی زیادی است که با پرایس اکشن معامله می‌کنید، احتمالاً قبلاً درباره این فیلتر شنیده‌اید.

انگولفینگ نزولی

اساساً کندل استیک‌های بزرگ‌تر، مهم‌تر هستند، از این رو الگوهای پرایس اکشن متشکل از کندل استیک‌های بزرگ‌تر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

همچنین، هر چه بیشتر مجبور باشید در گذشته بازار به دنبال کندل استیک‌های دیگر با اندازه مشابه بگردید، آن کندل استیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال، اگر الگوی انگولفینگ نزولی شما از ۲۰ کندل استیک قبل از آن بزرگ‌تر باشد، احتمالاً این الگویی قابل توجه است.

توجه: شما با الگوهای انگولفینگ نزولی که کمی کوچک‌تر از کندل استیک‌های قبلی هستند هم می‌توانید معامله کنید. با این حال، اگر در ژورنال معاملاتی خود، به معاملاتتان امتیاز می‌دهید، ممکن است بخواهید به خاطر قدرت پایین‌تر این الگو، یک امتیاز از آن بگیرید.

شما در اصل باید از الگوهای پرایس اکشنی که بسیار کوچک‌تر از کندل استیک‌های قبلی هستند، اجتناب کنید. در این موارد، بازار به شما می‌گوید که این الگو مهم نیست.

فیلترِ اندازه نسبی در الگوی انگولفینگ نزولی، برای هر دو کندل استیک اعمال می‌شود. طبق تجربه من، اگر این الگوها به دلیل پوشانده شدن یک کندل استیک که دارای بدنه واقعی کوچک است، تشکیل ‌شوند، آنقدر مهم نیستند که برای معامله استفاده شوند.

معامله الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی

با فرض اینکه الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی شما از همه فیلترهای بالا عبور کرده‌است، حالا زمان آن رسیده که معامله خود را انجام دهید و آن را مدیریت کنید. مطمئناً، شما باید قبل از اعمال این تکنیک‌ها در حساب اصلی خود، آن را بک تست کرده و در یک حساب آزمایشی امتحان کنید.

ورود

اولین چیزی که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که شما باید نقطه ورودی خود را در هنگام معامله الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی قرار دهید. تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، اما من فقط استفاده از دو ورودی استاندارد و ورودی ۵۰٪ خود را توصیه می‌کنم.

بیشتر اوقات، شما احتمالاً می‌خواهید از یکی از ورودی‌های استاندارد استفاده کنید. ورود ۵۰٪ فقط در شرایط خاصی که در ادامه به طور مفصل توضیح خواهم داد، استفاده می‌شود.

ورودی‌های استاندارد

اولین تکنیک ورود استاندارد برای الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی این است که دستور فروش خود را در نقطه باز شدن کندل استیک بعدی قرار دهید (تصویر زیر – سمت چپ را ببینید). از بین دو ورودی استاندارد، من این روش را ترجیح می‌دهم زیرا نسبت پاداش به ریسک بهتری ارائه می‌دهد.

اگر از پلت فرم MetaTrader 4 استفاده می‌کنید، می‌توانید از این تایمر دستی کندل استیک استفاده کرده و زمان ورودی‌های خود را با استفاده از روش اول تعیین کنید.

انگولفینگ نزولی

روش ورود استاندارد بعدی این است که منتظر شکسته شدن کف کندل استیک انگولفینگ بمانید. در بازار فارکس، نقطه ورودی شما ۱ پیپ زیر کف خواهد بود (تصویر بالا – سمت راست را ببینید).

در صورت امکان، شما در هنگام استفاده از دومین روش ورود استاندارد، باید از یک دستور توقف فروش برای ورود به بازار استفاده کنید. این امر تضمین می‌کند که ورودی دقیقی دریافت خواهید کرد و دیگر مجبور نیستید به صفحه مانیتور خود زل بزنید و منتظر شکسته شدن کف باشید.

ورود ۵۰٪

این روش ورود فقط باید در مواردی استفاده شود که این احتمال وجود دارد که ورودی‌های استاندارد منجر به یک نسبت پاداش به ریسک ضعیف می‌شوند (که بعداً با جزئیات بیشتر به آن می پردازم).

یک فیتیله بالایی بلند یا یک کندل استیک انگولفینگ بلند به این معنی است که ریسک شما احتمالاً بیشتر از حد معمول (بر حسب پیپ یا پوینت) خواهد بود.

ریسک بیشتر به این معنی است که احتمال اینکه شما به هدف سود خود برسید کمتر است زیرا به جای بازگشت‌هایی که انتظارشان را دارید، فیتیله یا کندل‌های بلند ظاهر می‌شود. این همچنین بدان معنی است که پاداش شما (بر حسب پیپ یا پوینت) باید بیشتر باشد، که این امر احتمال برخورد به هدف سودتان را بیشتر کاهش می‌دهد.

در واقع، هر دو مورد، نسبت پاداش به ریسک ضعیفی ایجاد می‌کنند.

انگولفینگ نزولی

راه حل این است که به دنبال بهبود قیمت باشید. من این کار را با الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی انجام می‌دهم و منتظر می‌مانم که قیمت به ۵۰٪ کل دامنه کندل استیک انگولفینگ، پولبک کند (به تصویر بالا مراجعه کنید).

اگر یک پولبک دریافت کنم، در نهایت ورود بسیار بهتری خواهم داشت و احتمال رسیدن به هدف سودم بیشتر خواهد شد.

توجه: گاهی پیش می‌آید که هنگام استفاده از این روش، بعضی از معاملات را از دست می‌دهید زیرا قیمت همیشه به ورودی شما پولبک نمی‌شود.

من مشکلی با این موضوع ندارم زیرا فقط می‌خواهم معاملات با کیفیت بالایی را که یک لبه واقعی در بازار ارائه می‌دهند (کیفیت نسبت به کمیت)، انجام دهم.

در صورت امکان، شما باید از یک دستور حد فروش برای ورودی ۵۰٪ استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند که ورودی دقیقی داشته باشید و دیگر مجبور نخواهید بود که به صفحه مانیتور خود زل بزنید و منتظر یک پولبک بمانید.

توقف ضرر

شما همیشه باید توقف ضرر خود را در نزدیکترین ناحیه‌ای قرار دهید که می‌دانید  اگر قیمت به آن نقطه برسد،شما در مورد آن الگو اشتباه می‌کردید. مثلا در یک الگوی نزولی، اگر قیمت، یک سقف جدید ایجاد کند، میفهمید که در مورد الگو اشتباه می‌کردید.

در بازار فارکس، هنگام خروج از یک معامله فروش، هزینه اسپرد را می‌پردازید، بنابراین باید هزینه اسپرد را به توقف ضررتان اضافه کنید. اگر این کار را نکنید، ممکن است قبل از اینکه قیمت به سقف برسد، از معامله خارج شوید.

یکی از تکنیک‌های خوب این است که توقف ضرر خود را ۵ پیپ بالاتر از سقف الگوی خود قرار دهید (به تصویر زیر مراجعه کنید). این باعث می‌شود که در صورت ایجاد تغییر جزئی در اسپرد، فضای کافی برای این تغییر اسپرد، به علاوه چند پیپ بالاتر از سقف، داشته باشید.

توجه: در نمودار روزانه، باید توقف خود را ۵ تا ۱۰ پیپ بالاتر از سقف قرار دهید. اساساً، اگر می‌توانید شکافی به اندازه حدوداً ۵ تا ۱۰ پیپ بین سقف و توقف ضرر خود ببینید، تجارت در نمودار روزانه کمی آسان‌تر می‌شود.

انگولفینگ نزولی

بعد از اینکه قیمت کمی به نفع شما پایین آمد، می‌توانید توقف ضرر خود را به نقطه سر به سری معامله ببرید تا این روند نزولی به نقطه حد سودتان برسد. این تکنیک کاملاً اختیاری است، اگرچه من شخصاً از آن استفاده می‌کنم و آن را توصیه می‌کنم.

من شخصاً توقف ضرر خود را (بسته به جفت ارز) به ۲ تا ۳ پیپ بالاتر از نقطه سر به سری انتقال می‌دهم تا بعد از اینکه قیمت به ۶۰٪ هدف سود مورد نظرم رسید، اسپرد را پوشش دهم.

به عبارت دیگر، مثلاً اگر هدف سود من ۱۰۰ پیپ باشد، پس از اینکه معامله ۶۰ پیپ به نفع من پیش رفت، من توقف ضرر خود را ۲ تا ۳ پیپ بالاتر از نقطه سربه سری قرار می‌دهم.

چرا ۶۰٪ و نه ۵۰٪ (یا نسبت پاداش به ریسک ۱:۱)؟ با رسیدن به هدف ۵۰٪ (یا ۱:۱)، اغلب قیمت به نقطه ورودی یا بالاتر از آن باز می‌گردد (تصویر بالا را ببینید).

توجه: بازارسازان این کار را برای افزایش موقعیت‌های خود قبل از ادامه حرکت نزولی انجام می‌دهند زیرا آنها می‌دانند که بسیاری از معامله‌گران، توقف خود را به نقطه سر به سری ۱:۱ می‌برند.

این تکنیکی است که من از جایی انتخاب کرده‌ام و برای من خیلی خوب جواب داده است.

اگر از پلتفرم MetaTrader 4 استفاده می‌کنید، می‌توانید از این اکسپرت سر به سری برای جابه جایی خودکار توقف ضرر خود استفاده کنید. به این ترتیب مجبور نیستید جلوی صفحه کامپیوتر خود منتظر بنشینید.

حد سود

من گاهی اوقات در هنگام معامله الگوهای پرایس اکشن، بر اساس نوع الگویی که معامله می‌کنم و نسبت پاداش به ریسکی که آن الگو ارائه می‌دهد، اهداف سود مختلفی را قرار می‌دهم. به عنوان مثال، من معمولاً هنگام معامله الگوهای هارامی، یک نسبت پاداش به ریسک ۳:۱ (سه به یک) را در نظر می‌گیرم.

با این حال، من هنگام معامله با بیشتر الگوی های پرایس اکشن، از جمله الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی، نسبت پاداش به ریسک ۲:۱ را در نظر می‌گیرم.

انگولفینگ نزولی

این بدان معنی است که به عنوان مثال اگر من روی ۵۰ پیپ ریسک کرده‌ام، حد سود خود را ۱۰۰ پیپ دورتر از ورودی خود قرار می‌دهم (به تصویر بالا مراجعه کنید). این تکنیک سالهاست که به خصوص در هنگام معامله با الگوی انگولفینگ نزولی برای من بسیار خوب بوده‌است.

توجه: برخی از سیستم‌های معاملاتی، از سطوح تعیین شده حد سود استفاده نمی‌کنند. در عوض، آنها از یک تریلینگ استاپ استفاده می‌کنند.

من می‌توانم یک نسبت پاداش به ریسک ۲:۱ را در الگوی انگولفینگ نزولی، هدف قرار دهم و (با ترکیب آن با یک سیستم معاملاتی خوب یا تکنیک های اضافی زیر) به یک نرخ اعمال (strike rate) کافی برسم و در نتیجه در طول زمان به سودهای مداوم دست یابم.

بونوس (Bonus) : ترکیب تکنیک‌ها

من پرایس اکشن را به تنهایی معامله نمی‌کنم. من با ترکیب الگوهای پرایس اکشن با سایر استراتژی های معاملاتی، سود بسیار بهتر و ماندگارتری را تجربه کرده‌ام.

اگر نمی‌توانید از این الگوهای پرایس اکشن به عنوان تریگرهای ورود به یک سیستم معاملاتی سودآور استفاده کنید، ترکیب آنها با تکنیک‌های زیر بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

سطوح مقاومت

احتمالاً قبلاً هم شنیده‌اید که ترکیب پرایس اکشن با حمایت و مقاومت می‌تواند بسیار سودآور باشد. این درست است، به شرطی که سطح خوبی را برای معامله انتخاب کنید.

ایده اصلی برای انجام این کار این است که هنگام معامله الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی، به سمت چپ نمودار نگاه کنید تا ببینید که آیا ساختار قبلی ممکن است به عنوان مقاومت عمل کند یا خیر.

یک سطح مقاومت خوب، باید یک حرکت صعودی خوب به سمت سطح و همچنین یک جهش نزولی خوب از سطح داشته باشد. همچنین نباید سقف‌های بالاتر رقیبی در قبل از آن وجود داشته باشد.

انگولفینگ نزولی

این به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید که حمایت و مقاومت، بیشتر از سطوح دقیق قیمت، شبیه نواحی هستند. همانطور که گفته شد، شما همیشه باید سطوح حمایت و مقاومت را از بدنه واقعی کندل‌ها رسم کنید، نه از فیتیله‌ها (به تصویر بالا مراجعه کنید).

بعد از اینکه یک سطح مقاومت خوب ایجاد کردید، منتظر سیگنال‌های پرایس اکشن نزولی، مثل الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی که در سطح یا نزدیک آن تشکیل می‌شود، بمانید.

من می‌خواهم ببینم که حداقل، فیتیله ی‌ یکی از کندل استیک‌های درگیر در الگو، سطح مقاومت را لمس کند. با این وجود، بهترین ستاپ‌ها زمانی رخ می‌دهند که الگوی انگولفینگ نزولی سطح را بشکند و سپس بازگردد زیرا اغلب، این نشانه دهنده این است که بازارسازان در حال تنظیم یک بازگشت هستند (تصویر بالا را ببینید).

واگرایی نزولی

من عاشق معامله‌گری با واگرایی هستم. اولین سیستم معاملاتی که برای من بسیار مفید و کارامد بود، استفاده از مینی واگرایی تصادفی برای ستآپ‌ها بود و من امروزه هنوز به دنبال الگوهای واگرایی هستم. من مخصوصاً عاشق معامله با واگرایی MACD هستم.

واگرایی نزولی MACD در طی یک روند صعودی، زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت سقف‌های بلندتر ایجاد می‌کند در حالی که خط MACD یا هیستوگرام (تصویر زیر) سقف‌های پایین‌تر می‌سازد.

انگولفینگ نزولی

ایده این است که سقف‌های پایین‌تر در خط MACD یا هیستوگرام می‌توانند نشان دهنده خروج از روند صعودی باشند که باعث افزایش شانس بازگشت روند می‌شود. وقتی که الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی با یک سیگنال بازگشت نزولی قوی ترکیب شود، احتمال معکوس شدن روند حتی بیشتر هم می‌شود.

در ستآپ‌های واگرایی مانند این، واگرایی در واقع سیگنال اصلی است. الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی، یا هر الگوی کندل استیک نزولی دیگر، فقط برای تعیین ورودی استفاده می‌شود.

توجه: برای معامله صحیح با واگرایی MACD باید مطمئن شوید که از اندیکاتور MACD درستی استفاده می‌کنید. اندیکاتور پیش فرض در MetaTrader 4 و بسیاری از دیگر پلتفرم‌ها معمولاً جواب نمی‌دهد.

استراتژی‌های معامله واگرایی، جدا از واگرایی MACD، با اکثر الگوهای پرایس اکشن به خوبی جواب می‌دهند. در واقع، بسیاری از معامله‌گران واگرایی دوست دارند قبل از ورود به یک معامله منتظر بمانند تا واگرایی در چند اندیکاتور رخ دهد.

کلام آخر

یک الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی واقعی، یک سیگنال بازگشت قوی است، این بدان معناست که فقط باید پس از یک روند صعودی با آن معامله کنید.

شرایط خاصی وجود دارد که این الگو را قوی‌تر می‌کنند که من در راهنما به آنها اشاره نکردم، زیرا آنها نباید در تصمیم شما برای انجام یک معامله تفاوتی ایجاد کنند. تا زمانی که این الگو از فیلترهای بالا عبور کند، به خصوص اگر با سایر استراتژی‌ها ترکیب شود، باید سودآور باشد.

اگر یک یا چند کندل استیک موجود در الگوی کندل استیک انگولفینگ نزولی دارای فیتیله‌های بالایی بلند باشند (مخصوصاً وقتی که شوتینگ استار را می‌پوشاند)، این الگو قوی‌تر است. اگرچه سیگنال ممکن است قوی تر باشد، اما معمولاً نسبت پاداش به ریسک ضعیفی را ایجاد می‌کند. با این حال، من به شما نشان دادم که چگونه با آن کنار بیایید.

گاهی اوقات ممکن است چندین کندل استیک در این الگو پوشانده شوند. در چنین مواردی، این الگو قوی‌تر تلقی می‌شود (هرچه کندل‌های بیشتری پوشانده شوند، الگو قوی‌تر است).

توجه: قبلاً اشاره کردم که الگوهای انگولفینگ نزولی که به واسطه پوشاندن یک کندل استیک با بدنه کوچک ایجاد شده‌اند، آنقدر قوی نبوده‌اند که من بخواهم معامله با آنها را تجربه کنم.

با این حال، الگوهایی که در آنها چند کندل استیک کوچک پوشانده شده‌اند، اگر قویتر از حد معمول نباشند، ضعیف‌تر نیستند.

اگر کندل استیک انگولفینگ بسیار بزرگ باشد، الگوی انگولفینگ نزولی قوی‌تر در نظر گرفته می‌شود، خصوصاً اگر کندل استیکی که پوشانده می‌شود نیز بزرگ باشد. این الگو بازهم یک نسبت پاداش به ریسک ضعیف ارائه می‌دهد اما شما می‌دانید چگونه باید با آن کنار بیایید.

در نهایت، زمانی که کل دامنه کندل استیک انگولفینگ نزولی، تمام دامنه کندل استیک قبلی را می‌پوشاند، قوی‌تر از زمانی است که فقط بدنه واقعی پوشانده می‌شود.

این راهنما محصول بیش از ۴۰ ساعت کار و ۵ سال تجربه معامله‌گری است. آیا موافقید که این بالاترین حد راهنمای کندل استیک انگولفینگ نزولی است؟ به نظر شما مفید بود؟ فکر می‌کنید من چیزی را فراموش کردم؟ لطفا نظرات خود را کامنت بگذارید.